Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft má další aktualizaci Windows: prý nejdůležitější v posledních pěti letech – není to přehnané?

Jiří Palyza 02.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Aktualizace, označená jako Moment 5, je připravena a lze ji stáhnout prostřednictvím kanálu verzí Preview. Hovoří se o ní jako o nejdůležitější aktualizaci v uplynulých pěti letech. Je toto silné označení opodstatněné?

Kapitoly článku

Uživatelé Windows se v roce 2024 pravděpodobně nudit nebudou. Microsoft hodlá i nadále pokračovat v přidávání nových funkcí, které budou uvolňovány formou momentových aktualizací. Jde o metodu funkčních updatů, kterou společnost zavedla spolu s Windows 11. Nové funkce se dostávají do systému průběžně, jen nemusejí být hned aktivovány. To poté probíhá právě v rámci "momentových" updatů.

S podobnou metodou aktualizací se můžete setkat i u jiných výrobců. Například Google používá podobný princip u vlastních androidových telefonů Pixel, kde jej nazývá "Pixel Feature Drop".

Aktualizace Moment 5 pro Windows 11 by mohla být široce uvolněna už začátkem nebo v průběhu března. Microsoft prozatím nic oficiálního nesdělil. Také je velmi pravděpodobné, že bude šířena postupně.

Mohlo by vás zajímat

Momentové aktualizace byly doposud vydávány čtvrtletně čili by nás nemělo překvapit, kdyby je navzdory současným náznakům Microsoft uvolnil až na přelomu března a dubna.

Na každý pád je březen 2024 pro Microsoft důležitý měsíc. Do tohoto termínu totiž má povinnost do svého systému implementovat nejnovější požadavky Evropské komise. A očekává se, že právě ty budou tvořit většinu aktualizace Moment 5.

Na jaké funkce se uživatelé v aktualizaci Moment 5 mohou těšit

Funkce Windows Spotlight pro nastavení pozadí pracovní plochy
Funkce Windows Spotlight by se měla stát novým standardem pro nastavení pozadí pracovní plochy systému.
Zdroj: Windows 11/Nastavení, Přizpůsobení > Pozadí

Podle dřívějšího rozhodnutí Evropské komise má společnost Microsoft v případě systému Windows status takzvaného strážce přístupu, "gate keeper". Komise takto označuje všechny poskytovatele služeb a aplikací, kteří jejich prostřednictvím ovlivňují významnou část uživatelů a jsou podezřelé z toho, že brání konkurenci.

Z tohoto důvodu Microsoft musí svůj systém v mnoha oblastech otevřít. Mnoho bodů očekávané aktualizace proto zahrnuje právě soulad s nařízeními Evropské komise a budou pravděpodobně nabízeny výhradně uživatelům v regionu Evropské unie.

 • Odebrání programů: všechny programy instalované současně se systémem Windows by mělo být možné jednoduše odebrat bez nutnosti instalace dodatečného softwaru třetí strany. Jde mimo jiné o aplikace Fotografie a Editor videa, vyhledávání Bing, nebo prohlížeč Edge.
   
 • Volný výběr vyhledávače: každý uživatel, který při vyhledávání používá vyhledávací okno zabudované v Hlavním panelu Windows, vlastně pracuje s vyhledáváním Bing od Microsoftu. To by se do budoucna mělo změnit a uživatelé by měli mít přístup i k jiným poskytovatelům vyhledávacích nástrojů.
   
 • Widgety bez novinek: také malá informativní a aplikační okna by se měla více otevřít třetím stranám. Poskytovatelé obsahu dostanou možnost propojení s widgety prostřednictvím SDK, a také by mělo jít vypnout Microsoft News.
   
 • Účet Microsoft: uživatelé v EU by měli být výslovně dotázáni, zda v případě, kdy používají účet Windows, chtějí synchronizovat data s cloudem Microsoftu.

Mohlo by vás zajímat

 • Standardní programy budou zachovány: pokud si nastavíte programy pro otevírání konkrétních typů souborů po svém, měly do do budoucna být používány bez výjimky a změn, vynucených systémem. Ne že si změníte výchozí prohlížeč například na Chrome a při otevírání některého z typu obsahu nebo části Windows k tomu systém použije opět Edge.
   
 • Umělá inteligence: funkce Windows Copilot prozatím nebyla pro evropské uživatele aktivována. V zemích, kde už uživatelé Windows tento nový prvek na ploše svého systému mají, dojde ke změnám v nastavení. Postranní panel například půjde oddělit od okraje obrazovky.
   
 • Ovládání elektronickým perem: do budoucna by práce s perem měla fungovat ve všech textových polích Windows, například ve vyhledávacím poli okna Nastavení. Pro zadávání perem už nebude nutné používat pouze samostatné okno pro rozpoznávání rukopisu.

Mohlo by vás zajímat

 • Tapety na ploše: na pracovní ploše Windows se obvykle zobrazují standardní tapety. Pro tuto oblast by aktualizace Moment 5 měla aktivovat funkci "Spotlight", která každý den pomocí Bingu vyhledá a zobrazí novou tapetu. Nemusíte ale mít obavy. Pokud jste si záměrně zvolili jiné pozadí, o své nastavení nepřijdete.
   
 • Aktualizace programů: některé integrované programy v systému získají nové funkce. Například Poznámkový blok bude umět počítat znaky a Microsoft Store získá novou kartu "Arcade".

Aktualizace, kterou ocení mnoho uživatelů

To, že uživatelé mají možnost rozsáhlého ovládání operačního systému a nastavování jeho vlastností podle svého, včetně svobodného výběru programů a služeb, by se mělo stát samozřejmostí. Ne že nám systém bude vnucovat vlastní řešení bez možnosti změny, nebo instalovat programy a komponenty, které nepůjde odstranit. Není to ale jen Microsoft, kdo v praxi upřednostňuje především vlastní řešení.

Aktualizací Moment 5 se Microsoft podřizuje požadavkům Evropské komise a uživatelům přináší funkce, po kterých mnozí volali už delší dobu. Jde především o možnost odinstalovat všechny nepotřebné programy, vybrat si nástroj pro vyhledávání podle vlastního vkusu a nastavit zobrazované zprávy a novinky.

Zdroj: Microsoft Community, Windows Latest

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud