Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Hama Spirit Focused – na tom nejdůležitějším se nešetřilo

Michal Bareš 12.04.2024

Bezdrátová circumaurální sluchátka Hama Spirit Focused podporují aktivní potlačení okolních ruchů a kombinují pohodlnou konstrukci, slušný zvuk s dostupnou cenou.

Kapitoly článku

Náhlavní sluchátka mají oproti oblíbeným TWS peckám řadu výhod. Netlačí v uších, sedí pevně na hlavě a většinou nabízí i mohutnější a kvalitnější zvuk. Sluchátka Hama Spirit Focused jsou pohodlná a na baterii vydrží 15 až 23 hodin, podle toho, zda budete poslouchat bez aktivovaného ANC, nebo s aktivním potlačením okolních ruchů.

Konstrukce

Konstrukce sluchátek je skládací, takže se dají snadno přenášet, látkové pouzdro je součástí dodávky. Hlavový most je sice plastový, ale dobře polstrovaný a umožňuje regulaci polohy náušníků. Kloub, který sklápí náušníky, je také plastový, ale vyztužený kovovým páskem, takže by mohl něco vydržet.

Tlak náušníků na uši je tak akorát aby sluchátka nepadala a posluchač neměl bolavé uši. Polstrování je klasicky z umělé kůže a za teplého dne se budete ve sluchátkách potit, ale celkově hodnotíme pohodlí sluchátek jako velmi dobré. S hmotností 211 gramů se pohodlně nosí i delší dobu.

Hama Spirit Focused
Polstrování sluchátek Hama Spirit Focused
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Hama Spirit Focused
Plastová konstrukce je zesílena kovovými prvky
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ovládání a připojení

Jednodušší a levnější bezdrátová sluchátka se občas musí obejít bez mobilní aplikace, což je i případ tohoto modelu. Je to škoda, už jen kvůli možnosti úpravy ekvalizéru nebo aktualizace firmwaru, ale v aplikaci bychom se také dozvěděli více informací například o stavu baterie.

Hama Spirit Focused si tak musí vystačit s fyzickými ovládacími prvky na sluchátkách, které jsou umístěny na pravém náušníku. Zde najdeme regulátory hlasitosti, mezi nimiž je umístěn vypínač, který podle délky stisknutí slouží i pro párování nebo spuštění digitálního asistenta.

Regulátory hlasitosti slouží i pro posun mezi skladbami, stačí je stisknout a držet. Pak už zde je jen jedno tlačítko pro aktivaci a deaktivaci ANC. Kromě Bluetooth mají sluchátka i klasickou audiozdířku pro drátové propojení, ale patřičný kabel jsme v balení nenašli. Napájení probíhá přes USB-C port přes kabel, který je součástí balení.

Hama Spirit Focused
Sluchátka Hama Spirit Focused lze kromě Bluetooth připojit i pomocí audiokabelu
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Kvalita reprodukce

Při pohledu na cenovku jsme nečekali žádný zázrak, ale byli jsme překvapeni čistým z detailním zvukem, který je na tuto cenovou kategorii výrazně nadstandardní. V základním režimu bez aktivovaného ANC jsou sluchátka nakloněna spíše středům a výškám. Hudebním textům je skvěle rozumět, detaily jsou jasně rozpoznatelné, při vyšší hlasitosti se výšky někdy pohybují na hranici ostrosti.

Basy jsou méně výrazné, což se nám osobně líbí a jsou přesné a jasně škálované. Dokonce i hluboký hlas Leonarda Cohena ve skladbě Almost Like the Blues zvládla sluchátka vykreslit přesně a bez otravného drnčení nebo chrčení. Celkově hodnotíme kvalitu reprodukce v režimu bez ANC jako výbornou.

A něco horší situace ale nastane po stisknutí tlačítka ANC. V tu chvíli se sluchátka posunou slyšitelně do hloubek, zvuk se lehce rozmaže a ztratí příjemnou vzletnost výšek režimu bez ANC. Spíše máme pocit, jakoby namísto ANC přepínač aktivoval nějaký zvýrazněný basový režim. Kvalita odrušení okolních ruchů se přitom nijak slyšitelně nezlepší a zůstává spíše na úrovni přirozeného tlumení circumaurálními náušníky.

Se sluchátky jsme i vcelku úspěšně telefonovali. Hlas je trochu zastřený, ale obě strany si rozuměly bez větších obtíží, ale na důležitý hovor z chodníku velkoměsta je doporučit nemůžeme. Pro pracovní hovor v kanceláři nebo doma je ale kvalita dostatečná.

Mohlo by vás zajímat

Hama Spirit Focused
Detail sluchátek Hama Spirit Focused
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž na baterii

Sluchátka mají výrobcem udávanou výdrž na úrovni 23 hodin bez ANC a 15 hodin s aktivním potlačením okolních ruchů. Během 14denního testu jsme je poslouchali přibližně hodinu denně a nemuseli jsme dobíjet ani jednou. Nepříjemné ale je, že na testovacím telefonu nezobrazovaly údaj o zbývající kapacitě baterie, takže je lepší je pravidelně alespoň jednou za 14 dní nabíjet, aby vás nedostatek energie někde nepříjemně nepřekvapil. Zvláště pak pokud je zapomenete vypnout, protože nemají senzor přítomnosti na hlavě, který by je po sejmutí z hlavy automaticky vypnul.

Závěr

Sluchátka Hama Spirit Focused kombinují příjemné pohodlí s vynikající zvukovou kvalitou v režimu bez ANC a vcelku dlouhou výdrží na baterii s příjemně dostupnou cenou. Nečekejte rozmazlování v podobě špičkového ANC, aplikace nebo pevného obalu na přenášení, ale to nejdůležitější zvládají výborně.

Technická data

Hama Spirit Focused


Typ sluchátek True Wireless, circumaurální

Připojení Bluetooth 5.0, 3,5mm audio

Frekv. rozsah 20 - 18 000 Hz

Citlivost / mikrofon 96 dB / -42 dB

Výbava USB-C, 3,5mm audio, transportní sáček

Hmotnost 211 gramů

Cena 1 290 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud