Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 11 zdarma: za nejnovější systém Microsoftu stále nemusíte nic platit – ukážeme, jak na to

Jiří Palyza 26.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Jak můžete stále bezplatně získat Windows 11, nástupce Windows 10? Jde to i v roce 2024. Podívejme se společně na to, jak neutratit ani korunu, abyste získali nejnovější operační systém od Microsoftu.

Kapitoly článku

Je systém Windows 11 stále k dispozici jako bezplatná aktualizace? Ano, mnoho uživatelů Windows 10 může na Windows 11 přejít zdarma.

Mnoho uživatelů ale ke škodě věci neznamená všichni uživatelé. Existují jistá omezení, z nichž především jedno mnoho z nás značně rozčiluje i omezuje. Microsoft totiž zpřísnil pro Windows 11 hardwarové požadavky, čímž diskvalifikoval velké množství počítačů, na kterých zcela bezproblémově běží Windows 10.

Jednoduše řečeno to znamená, že standardní cestou na takové počítače Windows 11 nenainstalujete. Jedinou možností je hardwarové požadavky obejít a nejnovější systém instalovat oklikou. Riziko je, že takto instalovanému Windows 11 nebude Microsoft poskytovat bezpečnostní aktualizace.

Předpoklady pro bezplatnou instalaci Windows 11
 

Nástroj WhyNotWin11 pro zjištění kompatibility PC s Windows 11
Zda je váš počítač kompatibilní s Windows 11 si můžete otestovat předem.
Zdroj: WhyNotWin11

Aby bezplatná aktualizace na systém Windows 11 fungovala, je třeba splnit dvě podmínky:

Aktuální Windows 10: zde stačí v části "Služba Windows Update" kliknout na možnost "Vyhledat aktualizace". Pokud je váš počítač hardwarově kompatibilní, zobrazí se zpráva o připravenosti systému Windows 11 a vám jen stačí kliknout na "Stáhnout a nainstalovat". Jde vlastně o stejný způsob, jaký používáte při vyhledávání aktualizací Windows 10. Aby se vám ale Windows 11 zobrazil, potřebujete nejnovější verzi Windows 10, kterou si můžete instalovat například i pomocí nástroje Windows 10 Update Assistant.

Odpovídající hardware: v případě hardwarových požadavků je to poněkud složitější. Microsoft pro Windows 11 nastavil mnohem vyšší laťku než u Windows 10. Ne každý počítač s Windows 10 tak bude schopen zvládnout aktualizaci na Windows 11. Nekompatibilní systémy tak prozatím nelze aktualizovat zdarma. Přinejmenším se ve Windows 10 nezobrazí možnost upgradu na Windows 11 pomocí služby Windows Update. Zda je váš počítač vhodný pro Windows 11 si můžete ověřit například prostřednictvím programu WhyNotWin11.

Služba Windows Update ve Windows 10
Tak v tomto případě má uživatel smůlu.
Zdroj: Windows 10 / Windows Update

Aktivační klíče Windows 7 a 8 jsou blokovány

S možností bezplatná aktualizace na Windows 11 z prostředí Windows 10 je situace vcelku jasná. Ale jak je to v případě starších verzí, například Windows 7 nebo Windows 8.1? Tyto systémy nejsou v databázi často kladených dotazů ohledně Windows 11 vůbec zmíněny.

Z technického hlediska byla dlouhou dobu možná bezplatná aktualizace zmíněných starších verzí na Windows 10, odkud jste při splnění požadavků aktuální verze desítek a hardwarové kompatibility mohli snadno přejít na Windows 11. Takže bezplatná aktualizace byla možná i pro starší verze Windows.

To se ale změnilo. Microsoft nyní bezplatnou aktualizaci z Windows 7 a 8.1 na Windows 10 blokuje a aktivační klíče pro staré verze už Windows 10 a 11 nepřijímají.

Jak instalovat Windows 11: existují tři možnosti

Webová stránka s podporou instalace Windows 11
Kromě automatiky služby Windows Update uživatelé mají ještě k dispozici instalační pomocníky od Microsoftu.
Zdroj: Microsoft

Pro instalaci nejnovější verze Windows máte základní tři možnosti:

Windows Update: nejjednodušší a vlastně automatická možnost upgradu. Pokud disponujete vhodným hardwarem, lze na Windows 11 přejít prostřednictvím služby Windows Update. Buď se vám nejnovější systém přímo nabízí, nebo se ukáže po vyhledání aktualizací. Pak už si jen stáhnete připravený instalační balík a následujete instalační pokyny. Microsoft rozšířil množinu kompatibilního hardwaru, takže je možné, že se bezplatný upgrade nabídne i vám.

Pomocí nástrojů Microsoftu: v případě Windows 11 Microsoft připravil dva vlastní nástroje, které lze využít a fungují i mimo službu Windows Update. Jde o Windows 11 Update Assistant a Media Creation Tool pro Windows 11 (Nástroj pro vytváření médií).

Soubor ISO: pro systém Windows 11 Microsoft poskytuje i soubory ISO. Ty můžete použít k nové instalaci anebo lokálnímu upgradu. Pokud si chcete vytvořit vlastní soubor ISO pro Windows 11, můžete k tomu využít nástroj UUP Dump.

K bezplatnému Windows 11 vede mnoho cest

V celé řadě případů by uživatelé měli mít možnost na Windows 11 přejít zdarma. To platí zejména pro uživatele Windows 10 s nejnovějším hardwarem. U starších systémů ale mohou představovat překážku zvýšené hardwarové nároky. Nicméně dobrou zprávou může být, že systém Windows 10 bude podporován až do října 2025, takže s přechodem na Windows 11 není zatím potřeba spěchat.

Zdroj: Microsoft, DigitalTrends

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud