Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Další překážka pro přechod na Windows 11: Microsoft zvýší hardwarové požadavky – starší procesory budou na odpis

Jiří Palyza 28.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nekompatibilita mnoha dnes spolehlivě a bezproblémově běžících počítačů s Windows 11 je jedním z hlavních důvodů, proč na nejnovější systém Microsoftu stále mnoho uživatelů nepřechází. Není tajemstvím, že jistým trikem to šlo obejít. Od podzimu ale velmi pravděpodobně přibude další HW požadavek a bude utrum.

Kapitoly článku

Ve srovnání se dnes stále na většině windowsovských počítačů běžících Windows 10 v případě Windows 11 Microsoft hned od počátku jejich uvedení velmi zpřísnil hardwarové požadavky. To mnoha stávajícím uživatelům, kteří by možná i chtěli na jedenáctky přejít, v upgradu brání.

Zdá se, že to nekončí. Microsoft velmi pravděpodobně pracuje na dalším zpřísnění hardwarových předpokladů pro Windows 11. Aktualizace Windows 11 24H2, kterou redmondští plánují na podzim tohoto roku, se nespustí ani na počítačích se staršími procesory.

Stopka pro spuštění Windows 11 na starších PC

Okno služby Windows Update
Tak s podobnou hláškou se od podzimní aktualizace Windows 11 24H2 bude setkávat pravděpodobně mnohem více uživatelů než doposud. Podle náznaků v nejnovější experimentální verzi Windows 11 Insider to vypadá, že Microsoft opět o něco zpřísní hardwarové požadavky.
Zdroj: Windows 10 / Windows Update

Od chystané aktualizace Windows 11 24H2 už nebude možné Windows 11 spustit na PC s určitými procesory, kterým bude chybět jedna funkce. Dost prozrazuje sestavení Windows 11, které se objevilo v kanálu Insider a má číselné označení 25905. Pro jeho spuštění je totiž vyžadována podpora instrukce POPCNT.

POPCNT, tedy Popcount, je specifická instrukce, kterou novější procesory nabízejí prostřednictvím rozšíření instrukční sady. Zpracovává bitový řetězec a na výstupu udává počet bitů nastavených na hodnotu "1". Operace je užitečná například pro kompresi dat, v oblasti šifrování nebo při analýze obrazových dat.

Mohlo by vás zajímat

Funkce Popcount rozhodně není žádnou novinkou, mnoho procesorů ji standardně podporuje již řadu let. Intel ji nabízí přibližně od konce roku 2008, AMD od roku 2011.

Na funkci spoléhá mnoho systémových komponent, Microsoft ji proto zavedl pro Windows 11 jako povinnou. Systém se bez ní už nespustí.

Důsledkem je, že systémům, které tuto funkci nemají, bude aktualizace na Windows 11 24H2 odepřena. Na rozdíl od jiných hardwarových překážek, které se při instalaci Windows 11 doposud podařilo obejít a i přes ně systém oklikou instalovat, pro toto zpřísnění se to prozatím nepodařilo.

Jak zjistit, zda váš počítač bude Windows 11 24H2 podporovat?

Okno benchmarku CPU-Z
Nová hardwarová překážka pro instalaci Windows 11 se týká CPU, které mají na svém hrbu minimálně 13 let. Pomocí nástroje CPU-Z si můžete otestovat, zda bude vaše PC nebo laptop kompatibilní s Windows 11 24H2, který má přijít na podzim.
Zdroj: CPU-Z

POPCNT je funkce, která se součástí rozšíření sady příkazů SSE4.2. V současné době vše naznačuje, že Microsoft definuje existenci této sady jako dodatečný hardwarový požadavek pro Windows 11.

Pomocí freewarového programu CPU-Z můžete zkontrolovat, zda to váš procesor podporuje. Ujistěte se, že program v části "Instructions" zobrazuje položku "SSE4.2" nebo "SSE4a". Pokud tomu tak není, váš procesor už nebude schopen další verzi systému Windows 11 spustit.

Současná verze Windows 11 23H2 bude společností Microsoft oficiálně podporována do listopadu 2025. Pro získávání bezpečnostních aktualizací pro systém i po tomto datu by měli by uživatelé starších počítačů zvážit upgrade hardwaru – nebo změnu operačního systému.

Zdroj: Neowin, Tom's Hardware, CPUID

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud