Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Používáte WhatsApp? Tuhle funkci si zapněte, jinak můžete mít problém

Jakub Fišer 11.04.2024
Zdroj: Sara Kurfeß / Unsplash

WhatsApp se v posledních letech snaží tvářit jako velmi bezpečná platforma, přestože v minulých letech měl několik afér. Aktuálně nabízí šifrování end-to-end (E2E, koncové šifrování), ochranu dat uživatelů a dokonce i ochranu vaší IP adresy při provádění telefonátů. Je to funkce, která nikoho z vás nic nestojí a rozhodně se vyplatí ji mít zapnutou. Jak na to?

Kapitoly článku

Jedna funkce WhatsAppu vás může zachránit

Funkce pro ochranu IP adresy při telefonování je dostupná od října 2023, jde tedy o relativně novější vychytávku. Co přesně ale tato funkce na vašem telefonu dělá?

Mohlo by vás zajímat

Jak známo, WhatsApp nabízí i možnost audio a video hovorů, nemusíte přes něj jen psát zprávy a posílat multimédia. Při provádění hovorů však obě zařízení musí sdílet svou IP adresu, jinak by nemohlo dojít ke spojení.

IP adresa však může být odcizena a použita ke zjištění potenciálně citlivých informací, jako je vaše zeměpisná poloha nebo poskytovatel internetu. Z tohoto důvodu celá řada kyberbezpečnostně uvědomělých zákazníků používá služby typu VPN a další, aby svou IP adresu před ostatními skryli, šifrovali a podobně.

Funkce ochrany IP adresy v telefonu
Zdroj: WhatsApp, snímek obrazovky / Jakub Fišer

Jak zapnout ochranu IP adresy?

Pokud chcete vaše citlivá data chránit pouze při používání aplikace WhatsApp, nemusíte si kvůli tomu stahovat či dokonce kupovat další službu, stačí zapnout jednu funkcí přímo ve WhatsAppu. Jde o dnes již zmíněnou ochranu IP adresy, která je volitelná a ve výchozím stavu je tak deaktivována.

Jak na to? V aplikaci WhatsApp zamiřte do Nastavení –> Soukromí a úplně dole vyberte Pokročilá nastavení. Zde je v současnosti pouze jedna funkce, a sice ochrana IP adresy během hovorů. Tuto funkci si s naším doporučením aktivujte, zaručíte tím, že budete chráněni při jakémkoliv pokusu o krádež vaší IP adresy, kupříkladu během podvodného telefonátu.

Zdroj: Meta, WhatsApp


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud