Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Uživatelé WhatsAppu, už vám také někdo volal ze zahraničí? Buďte na to opatrní, testují si vás podvodníci

Jiří Palyza 07.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Může vás to zarazit, ale setkává se s tím stále více uživatelů nejoblíbenějšího online komunikátoru. Objevují se příchozí hovory z čísel, která nepoznáváte – především z Indie, ale i z jiných zemí. O co se jedná?

Kapitoly článku

Mnozí uživatelé WhatsAppu registrují ve svých aplikacích příchozí volání, a to i vícenásobná. Nejde ale o nikoho známého z uloženého seznamu kontaktů, ale o zcela neznámého cizího uživatele. Podle předvolby se jedná o hovory ze zahraničí.

V současných dnech se toto téma hodně diskutuje na Redditu a jako volající jsou často uváděna čísla z Indie, Pákistánu, Keni, Izraele, Vietnamu či Ghany. Mnozí uživatelé tím jsou zneklidněni a zajímá je, o co v těchto voláních jde. Jeden z dotčených píše, "že se mezi voláními objevuje příliš mnoho spamu, a to nejen v telefonu, ale také na WhatsAppu".

V podstatě jde o jednu z nových forem podvodu na WhatsAppu, o které se dnes také hodně diskutuje. Hovory, které jsou obvykle dva, rychle za sebou, a pokud je přijmete, dojde k okamžitému zavěšení volajícího, vypadají jako typická testovací volání, označovaná jako ping-calls.

O co jde v této nové formě podvodu na WhatsAppu?
 

Uživatel ovládá WhatsApp na smartphonu
Skutečný podvod začíná až při zahájení konverzace. Proto je dobré si rozmyslet, zda hovor přijmout. A to zvlášť v případech, kdy se jedná o neznámé číslo se zahraniční předvolbou.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Podle bezpečnostních expertů jde o takzvané zachytávací hovory, které mají jediný účel: vyvolat zpětné volání na drahé zahraniční číslo. Uživatelé pak slyší pouze předem nahranou řeč, jejíž cílem je volajícího udržet na lince co nejdéle.

Toto platí především pro klasická telefonická volání. Uživatelé, kteří volají přes WhatsApp, se nemusí dalších vícenákladů obávat. U online komunikátoru se neuplatňují žádné telekomunikační poplatky.

Zde jde spíš o nový způsob optimalizovaného zneužití call centra, metodu výběru potenciální oběti. Podobně jako u klasických ping-calls jsou dotčení uživatelé vybízeni k tomu, aby zavolali zpět.

Mohlo by vás zajímat

Nejde ale ani tak o samotné zpětné volání, ale o zjištění, kdo je natolik důvěřivý, že se skutečně ozve. Takto zločinci filtrují a vybírají potenciální oběti dalších podvodů.

Jakmile se při zpětném volání zahájí konverzace, často začínají skutečné podvodné metody: typicky z oblasti sociálního inženýrství. Podvodníci se snaží své oběti zmanipulovat. Například k tomu, aby vyzradili své osobní či citlivé údaje.

Volání na WhatsApp ze zahraničí: jak správně reagovat

Rada, kterou si uživatelé na Redditu často v této souvislosti sdílejí, se shoduje s postupem, který doporučují i bezpečnostní odborníci. Pokud číslo nepoznáváte a má zahraniční předvolbu, v žádném případě hovor nepřijímejte. A v žádném případě také nevolejte zpět.
 

Mohlo by vás zajímat

Nedávno se ve službě WhatsApp objevila funkce, která uživatelům umožňuje ztlumit hovory z neznámých čísel. K tomu je potřeba otevřít nastavení aplikace WhatsApp a přejít na volbu "Soukromí".

Zde v položce "Hovory" lze aktivovat nastavení "Ztišit hovory od neznámých volajících". Mobilní telefon vám už pak nebude zvonit, když vám prostřednictvím WhatsAppu budou volat cizí osoby. Zmeškaná volání se pouze zobrazí na záložce "Hovory" a v oznámeních.

Podobně jako u volání z uložených kontaktů ale lze i neznámá čísla zablokovat. V seznamu hovorů klepněte na zvolené číslo, jděte na symbol tří teček vpravo nahoře a nastavte volbu "Zablokovat".

Samozřejmě také může jít o případ, kdy se podvodníci snaží zneužít bezpečnostní díru ve WhatsAppu nebo v mobilním operačním systému. Vždy existuje jistá pravděpodobnost, že v je v komunikátoru chyba, kterou Meta ještě nerozpoznala. Více reálný je ale scénář s call centrem a testování potenciálních obětí plánovaného podvodu.

Zdroj: Reddit, Yahoo News
 

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud