Přejít k hlavnímu obsahu

Víte, jak je pro hackery snadné dostat se do vašeho vozu? Které značky jsou na tom nejhůře

Jiří Palyza 07.11.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

S postupným zaváděním stále většího množství technologických novinek do automobilů se otevírají i nové možnosti pro jejich zneužívání. Hackeři to dobře vědí a různé metody, jak se dostat do cizích vozů, jim zdaleka nejsou cizí. Některé automobilky tomu až vycházení vstříc a nabízejí dokonce více možností zneužití.

Kapitoly článku

I v případě automobilů je míra zabezpečení svázána s pohodlím

Vozidla jsou dnes vybavena nejrůznějšími technologiemi a často disponují daleko vyšší výpočetní kapacitou, než jakou má vaše PC či laptop. Výchozích bodů pro hackerský útok, tedy v žargonu z oblasti počítačové bezpečnosti vektorů útoků, může být celá řada. Poukazuje na ně studie o kybernetické bezpečnosti v automobilovém průmyslu, která přinesla zajímavé výsledky.

Kromě mnoha senzorů a kamer je v nových vozidlech standardem už také informační a zábavní systém na palubě, nazývaný infotainment. To vše útočníkům nabízí mnoho možností, jak se do vozidla nabourat, a například jej odemknout. Studie ukazuje, že některé značky jsou k útokům více náchylné.

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla by měla přinést vyšší zabezpečení moderních vozů

Lákavou vstupní branou do mnoha vozidel je pro hackery takzvaný bezklíčový systém: Keyless-Go-System. Bezpečnostní zranitelnosti ovšem mohou představovat i cloudové systémy, Wi-Fi a satelitní připojení, případně smartphony, které se připojují k vozidlu.

Například u vozidel značky Kia se bezpečnostním výzkumníkům podařilo nabourat do systému prostřednictvím webové aplikace. Poté byli schopni zamknout i odemknout vozidlo, aktivovat klakson a dokonce nastartovat. V reálném scénáři byli hackeři schopni způsobit chaos u milionů (!) vozidel.

Kterou značku vozidel lze hacknout nejsnadněji?

Elektroauto Tesla
info ikonka
Zdroj: Daniel Shapiro/Unsplash
Nepříliš lichotivé přízvisko "The most hackable car", tedy nejlépe hacknutelné auto, získala v hodnocení americké organizace Consumer Watchdog vozidla z produkce automobilky kontroverzního podnikatele Elona Muska.

Už v roce 2020 označila americká organizace na ochranu spotřebitelů, Consumer Watchdog, značku, kterou lze ovládnout s nejmenší námahou: je to Tesla. Její vozidla jsou v z hlediska bezpečnosti obzvlášť choulostivá.

I po zavedení řešení proti tzv. „relay útokům“, při nichž lze vozidlo odemknout a odcizit pomocí vysílačky, a to během několika sekund, je hackerský útok zřejmě stále možný. Podle informací technologického magazínu Wired čínští výzkumníci zjistili, že přístup do vozidla je stejně snadný, jako tomu bylo dříve.

Mohlo by vás zajímat

Aby se v budoucnu zabránilo nárůstu počtu kybernetických útoků, byla v červenci letošního roku zavedena nová pravidla. Nové automobily musejí být vybaveny chráněnými a bezpečnými IT řešeními, pro které jsou poskytovány pravidelné bezpečnostní aktualizace. Zatímco 50 zemí tato nová pravidla dodržuje, Čína a USA spoléhají na vlastní opatření.

Zdroj: CAM, Consumer Watchdog, Wired


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme