Přejít k hlavnímu obsahu

Horkovzdušná fritéza o vás může posílat data do Číny: nebezpečí hrozí i u chytrých televizí

Jakub Fišer 06.11.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Jakákoliv domácí elektronika s přístupem k internetu o vás sbírá data. Ať už jde o chytrý mixér, varnou konvici, pračku, myčku, nebo třeba horkovzdušnou fritézu. Problém nastává ve chvíli, kdy s nasbíranými daty není nakládáno transparentně a hrozí únik či zneužití těchto, prakticky vždy celkem důvěrných dat.

Kapitoly článku

Elektronika šmírující uživatele

Britský spotřebitelský magazín Which? ve své nejnovější studii informuje veřejnost, že některé produkty v domácnosti mohou shromažďovat o uživateli více dat než je nutné pro jejich provoz a správné fungování.

Tato data zpravidla odesílají na servery výrobce, které ani nemusí být v Evropské unii (EU). Hádáte správně – následně mohou být dále přeprodávána, například za účelem cíleného marketingu a podobně.

Horkovzdušné fritézy odesílají data do Číny

Which? se konkrétně zmiňuje o horkovzdušných fritézách značek Xiaomi a Aigostar, které se prodávají nejen ve Velké Británii, ale například i v Česku. Přitom výrobky obou značek pořídíte za cenu do 2 tisíc korun.

Upozornění se týkají například toho, že obě horkovzdušné fritézy požadovaly přístup k mikrofonu z telefonu, přestože není jasně specifikováno, k čemu takové oprávnění vlastně je. A tím zvláštnosti nekončí: fritéza Xiaomi se rovnou propojila s Facebookem a Pangle (marketingovou platformou TikToku).

Redaktoři Which? se domnívají, že zmíněné horkovzdušné fritézy mohou odesílat osobní údaje uživatele na servery v Číně, kde už o jejich manipulaci nejsou žádné stopy a nikdo tedy neví, co s nimi je.

Mohlo by vás zajímat

Pozor i na chytré televize

Nejde přitom o první takový případ, kdy domácí elektronika de facto šmíruje své uživatele. Chytré hodinky Huawei například požadují oprávnění k přesné lokaci telefonu (přestože samy disponují GPS čipem), nahrávání zvuku a přehledu nainstalovaných aplikací.

Chytré televize Samsung a Hisense zase požadují vyplnění poštovního směrovacího čísla, prý aby mohly lokalizovat doporučovaný obsah. A pokud se rozhodnete, že chcete z mobilu televizor ovládat, budete muset televizní aplikaci schválit oprávnění nahlížet na další nainstalované aplikace.

„Náš průzkum ukazuje, jak jsou výrobci elektroniky a firmy, s nimiž spolupracují, v současné době schopni shromažďovat údaje o spotřebitelích, a to zdánlivě bezohledně, přičemž se tak často děje s malou nebo nulovou transparentností,“ uvedl Harry Rose, redaktor magazínu Which?.

Zdroj: Which?, The Register

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme