"Objevili jsme kokon ve tvaru vejce, který těsně hvězdu obklopuje," říká vedoucí výzkumu Keiichi Ohnaka z Universidad Andrés Bello v Chile. "Jsme nadšeni, protože to může souviset s vyvržením materiálu z umírající hvězdy před výbuchem supernovy."
Hvězda WOH G64 je skutečný vesmírný obr – její velikost je asi 2000krát větší než naše Slunce. Astronomové ji sledují již od 90. let, ale teprve nyní se jim podařilo pořídit detailní snímek díky interferometru VLTI (Very Large Telescope Interferometer) Evropské jižní observatoře v Chile.
Nová pozorování přinesla překvapivé zjištění - hvězda za posledních deset let výrazně pohasla. "Zjistili jsme, že tato hvězda prochází výraznými změnami, což nám poskytuje vzácnou příležitost sledovat její život v reálném čase," vysvětluje spoluautor studie Gerd Weigelt z Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii.
Vědce také překvapil neočekávaný protáhlý tvar prachového kokonu obklopujícího hvězdu. Podle jejich teorií by tento tvar mohl být způsoben buď vyvrhováním materiálu samotnou hvězdou, nebo vlivem dosud neobjevené hvězdy obíhající v její blízkosti.
"Tato hvězda je jednou z nejextrémnějších svého druhu a každá drastická změna ji může přiblížit k explozivnímu konci," upozorňuje Jacco van Loon z Keele Observatory, který WOH G64 pozoruje již od 90. let.
Mohlo by vás zajímat
I když s postupným slábnutím hvězdy bude její pozorování stále obtížnější, plánované vylepšení dalekohledu VLTI v podobě přístroje GRAVITY+ slibuje nové možnosti pro sledování tohoto fascinujícího vesmírného představení. "Následná pozorování budou klíčová pro pochopení toho, co se ve hvězdě skutečně děje," uzavírá Ohnaka.