Přejít k hlavnímu obsahu

První ochutnávka 3D vesmírného atlasu je tu: 208gigapixelová mozaika s miliony hvězd a galaxií

Pavel Trousil 18.10.2024

Evropská kosmická agentura (ESA) představila první snímky z vesmírné mise Euclid, ukazující miliony hvězd a galaxií. Tato první část obrovské mapy vesmíru byla odhalena na Mezinárodním astronautickém kongresu v Miláně. Podívejte se na zajímavé snímky z vesmíru.

Euclid je kosmická sonda Evropské kosmické agentury (ESA) vypuštěná v roce 2023. Jejím hlavním úkolem je zkoumat temnou hmotu a temnou energii. Euclid nese širokoúhlý vesmírný dalekohled s 600 megapixelovou kamerou pro záznam viditelného světla a se spektrometrem a fotometrem pro blízkou infračervenou oblast, který určuje červený posuv detekovaných galaxií. Rutinní vědecká pozorování zahájila 14. února 2024.

ESA
info ikonka
Zdroj: ESA
Kosmická sonda Euclid je vybavena 600 megapixelovou kamerou pro záznam viditelného světla a se spektrometrem a fotometrem pro blízkou infračervenou oblast.

Nyní jsou k dispozici první výsledky, konkrétně mozaika o velikosti 208 gigapixelů, která obsahuje 260 pozorování pořízených mezi 25. březnem a 8. dubnem 2024. Za pouhé dva týdny Euclid zachytil 132 čtverečních stupňů jižní oblohy v nebývalém detailu, což je více než 500násobek plochy úplňku.

Tato mozaika představuje zatím pouze 1 % průzkumu, který Euclid provede během šesti let. Dalekohled bude pozorovat tvary, vzdálenosti a pohyby miliard galaxií až do vzdálenosti 10 miliard světelných let, čímž vytvoří největší 3D mapu vesmíru, jaká kdy byla vytvořena.
 

ESA
info ikonka
Zdroj: ESA
Obrovská mozaika z vesmírného teleskopu ESA Euclid představuje zatím 1 % z rozsáhlého průzkumu, který Euclid pořídí během šesti let. Umístění a skutečná velikost mozaiky na jižní obloze je znázorněna žlutě.
ESA
info ikonka
Zdroj: ESA
Objevte první stránku velkého kosmického atlasu sondy ESA Euclid a žasněte nad miliony hvězd a galaxií zachycených v nedotčeném detailu v obrovské 208gigapixelové mozaice. Mozaika pokrývá oblast jižní oblohy více než 500krát větší než plocha úplňku, jak jej vidíme ze Země.

První část mapy již obsahuje přibližně 100 milionů objektů - hvězd v naší Mléčné dráze a vzdálených galaxií. Asi 14 milionů těchto galaxií by mohlo být použito ke studiu skrytého vlivu temné hmoty a temné energie na vesmír.

"Tento úžasný obraz je první částí mapy, která za šest let odhalí více než třetinu oblohy. Je to pouze 1 % mapy, a přesto je plná různých zdrojů, které pomůžou vědcům objevit nové způsoby popisu vesmíru," říká Valeria Pettorino, vědecká pracovnice projektu Euclid v ESA.
 

Citlivé kamery kosmické lodi zachytily neuvěřitelné množství objektů ve velkém detailu. Při velkém přiblížení mozaiky lze stále jasně vidět složitou strukturu spirální galaxie.

Zvláštním rysem viditelným v mozaice jsou slabé oblaky mezi hvězdami v naší vlastní galaxii, které se jeví jako světle modré proti černému pozadí vesmíru. Jde o směs plynu a prachu, nazývanou také "galaktický cirrus", protože připomíná cirrové mraky.

Tato mozaika je jen ochutnávkou toho, co mise Euclid přinese. Od zahájení rutinních vědeckých pozorování v únoru bylo dokončeno 12 % průzkumu. Vydání 53 čtverečních stupňů průzkumu, včetně náhledu oblastí Euclid Deep Field, je plánováno na březen 2025. První rok kosmologických dat mise bude pro vědeckou komunitu uvolněn v roce 2026.

Zdroj: ESA, ESA2, Wiki
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme