Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Víkendová změna času! Jak se automaticky mění hodiny?

Michal Bareš 28.03.2024
Zdroj: Michal Bareš, Chip

O víkendu se hodiny v noci ze soboty na neděli opět posunou o hodinu dopředu. Málokdo však ví, že za automatickou změnu času na počítačích, mobilních telefonech a dalších elektronických zařízeních vděčíme databázi časových pásem.

Kapitoly článku

Hodně lidí bude od neděle opět bojovat s ukradenou hodinou, protože předchozí noc proběhne přechod na letní čas. Elektronická zařízení však změnu času provedou automaticky. To znamená, že mobilní telefony, notebooky a televizory poskočí o hodinu dopředu, aniž byste museli cokoli dělat.

Jak to ale vlastně funguje? Ústředním prvkem je takzvaná Databáze časových pásem. Tu spravuje Autorita pro přidělování čísel na internetu (IANA). Tato instituce je jednou z nejstarších na internetu a je součástí organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), která je rovněž zodpovědná za doménová jména a IP adresy.

Na tuto databázi se spoléhá mnoho systémů, například Android, iOS, macOS, Linux, a tedy i zařízení, jako jsou routery, televizory a herní konzole. Společnost Microsoft však udržuje vlastní databázi časových pásem pro zařízení se systémem Windows.
 

Nastavení automatické změny času ve Windows
Nastavení automatické změny času ve Windows
Zdroj: obrazovka OS Windows 11
Nastavení automatické změny času na Androidu
Nastavení automatické změny času na Androidu
Zdroj: screenshot z nastavení Androidu

Databázi udržují dobrovolníci

Automatický přechod na jiný čas je výsledkem intenzivní a pečlivé přípravné práce skupiny dobrovolníků, kteří koordinují časová pásma a udržují databázi na fóru provozovaném IANA.

Databáze poskytuje strojově čitelný popis časových pásem, včetně všech změn času, definovaný rozsáhlým souborem matematických pravidel a vzorců. Většina zařízení připojených k internetu si nastavuje správný čas pro svou polohu právě podle ní.

Tímto způsobem je možné určovat správný čas pro libovolné místo na Zemi s přihlédnutím k přestupným sekundám, tj. minimálním korekcím kompenzujícím nepravidelnosti v otáčení Země. Na rozdíl od řešení společnosti Microsoft plní databáze také historickou úlohu, neboť uchovává všechny změny včetně úprav času od roku 1970.

Údaje o změnách časových pásem průběžně sleduje a vkládá do databáze expertní skupina.

Chyby by způsobily chaos

Každá národní nebo regionální oblast, která má od roku 1970 stejný čas, je v databázi uvedena jako samostatné časové pásmo. S pojmenováním jste se již mohli setkat při nastavování nových zařízení; je uspořádáno podle schématu oblasti/místa, například Evropa/Praha nebo Amerika/New York.

Databáze je aktualizována přibližně 20krát ročně. Přístup je možný prostřednictvím protokolů HTTP, FTP nebo Rsync. Chyby v databázi by mohly vést k chaosu, protože všechna zařízení v časovém pásmu by se pak automaticky nastavila na špatný čas.
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud