Důvodů tohoto „shiftu“ je vícero – především pak rozvoj rychlého mobilního internetu a jeho adopce ve světě. Zkrátka a dobře, poslouchat hudbu rovnou z internetu už není jen pro ty nejbohatší a samotný streaming taktéž nevyčerpává tolik mobilních dat. Problém streamovacích služeb je však, že poslech hudby zpoplatnily formou předplatného. Přitom stále existuje celá řada naprosto legálních způsobů, jak poslouchat hudbu.
Spotify
Původně švédské Spotify je sice největší streamovací platforma na trhu, na rozdíl od konkurentů typu Apple Music, YouTube Music či Tidal existuje i v bezplatné formě. Bez placení mají uživatelé přístup k veškeré hudbě na platformě, podcastům, personalizovaným playlistům, mohou vytvářet i vlastní playlisty a mohou sdílet svou hudební knihovnu napříč zařízeními.
Naopak oproti placené verzi je omezuje například kvalita zvuku (160 kb/s vs. 320 kb/s), nemožnost přehrávat skladby za sebou ve frontě (funguje pouze náhodné přehrávání) a samozřejmě i reklamy, které se přehrávají zhruba každých 15 minut.
SoundCloud
SoundCloud je taktéž streamovací služba, funguje ale bez placení, pouze se musíte přihlásit. Jejím problémem je, že velcí umělci (současní i historičtí) na ní příliš nepublikují, najdete tam tedy spíše méně známé a začínající interprety. Služba je zdarma a funguje jak v prohlížeči, tak v aplikaci pro Android i iOS/iPadOS.
Archive.org
O webovém portálu Archive.org jste určitě už slyšeli. Ukládá a archivuje všechno přes umění, knihy, webové stránky a články na nich, ale také hudbu. Přístup ke všemu je zdarma a to i v případě, že si muziku chcete stáhnout do svého úložiště. I zde je však výběr značně omezen, současní umělci tam nejsou skoro vůbec, archiv je však plný klasické a vážné hudby. Bohužel chybí aplikace, hudbu však můžete přehrávat z mobilu prostřednictvím webových stránek.
Zdroj: SoundCloud, Archive.org