Přejít k hlavnímu obsahu

Nejnovější aktualizace pro obnovení systému Windows 10 padá s chybovým kódem: víme, co s tím

Jiří Palyza 26.11.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

V rámci listopadového dne záplat Microsoft uvolnil aktualizaci, kterou jste ve svých počítačích mohli objevit pod kódovým označením KB5048239. Jde o update, který je určen pro funkci obnovení systému Windows. Na mnoha zařízeních se ale nezdaří a skončí výpisem chyby. Co je příčinou?

Kapitoly článku

Chyba ve Windows 10 se opakuje – stejně, jako na začátku roku

Že už je vám tento kód povědomý? Pak máte dobrou paměť, protože stejný problém už se letos jednou objevil. Bylo to hned na začátku roku, kdy v lednu 2024 selhala důležitá bezpečnostní aktualizace systému Windows 10 s úplně stejným číselným označením chyby. Od 12. listopadu se mnoho uživatelů potýká s tím samým.

Pokus o instalaci aktualizace, která je určena pro funkci obnovení systému Windows 10, skončí stejnou chybovou zprávou. Microsoft už k tomu nabízí řešení, pravděpodobně to ale pomůže pouze zlomku dotčených uživatelů.

Mohlo by vás zajímat

Co se za záhadným chybovým výpisem 0x80070643 vlastně skrývá?

Aktualizace poskytovaná pro Windows 10 verze 21H2 a 22H2 má za cíl vylepšit prostředí Windows Recovery Environment (WinRE) systému Windows tím, že do něj implementuje dynamickou aktualizaci operačního systému KB5046913.

Často se to však nepodaří, protože skryté úložiště prostředí pro obnovení na pevném disku – takzvaný oddíl pro obnovení – je jednoduše příliš malé pro úspěšné provedení aktualizace.

Jak Microsoft vysvětluje v příspěvku podpory, systém Windows by tuto aktualizaci neměl vůbec nabídnout, pokud je na oddílu pro obnovení k dispozici méně než 250 megabajtů. To však zdá se nefunguje.

Mohlo by vás zajímat

Problém s aktualizacemi: malé oddíly pro obnovení systému Windows 10 a 11 brání instalaci

Oddíl pro obnovení v systému Windows 10 má obvykle velikost okolo 500 megabajtů. A to je na provedení aktualizace v rámci této oblasti pevného disku zřejmě příliš málo. Je to proto, že by tam systém musel nejprve dočasně uložit obraz aktualizovaného prostředí pro obnovení (winre.wim).

Problém není nový a kromě výše zmíněné bezpečnostní aktualizace Windows 10 se už týkal i Windows 11. V červnu 2023 provedl Microsoft zásadní změny v aktualizaci prostředí pro obnovení systému Windows 10 a Windows 11, které od té doby probíhají s pravidelnými kumulativními záplatami prostřednictvím služby Windows Update. A už tehdy společnost přiznala, že to nebude fungovat na zařízeních s příliš malými oddíly pro obnovení.

Mohlo by vás zajímat

Řešení je možné, má ale svá úskalí

Microsoftem doporučovaný postup, který už popsal v návaznosti na předchozí případy, spočívá ve zvětšení obnovovacího oddílu o 250 MB. V samostatném průvodci Microsoft popisuje, jak to provést, ale není to úplně triviální.

Je potřeba uvolnit dostatečný úložný prostor, a toho se dá dosáhnout zmenšením systémové jednotky na svazku C:. Poslouží k tomu například nástroj, který má Windows ve své výbavě: diskpart.

Tuto operaci je ale potřeba dělat s velkým rozmyslem a doporučuje se pouze uživatelům, kteří mají zkušenosti s činností v prostředí příkazové řádky. Chyba při provádění této operace by totiž mohla vést ke ztrátě všech dat a selhání operačního systému.

Microsoft pro řešení nabízí vlastní skript: opatrně při jeho spouštění

Funkce diskpart v příkazové řádce Windows
info ikonka
Zdroj: Windows 11 / Windows PowerShell
Diskpart je zabudovaný nástroj ve Windows. Je určen k pokročilejší správě disku. Proto při jeho spouštění opatrně – při nechtěné operaci může dojít ke ztrátě dat, ale i narušení správné funkce systému.

Jako alternativu Microsoft nabízí skript, který nastavení provede automaticky pomocí prostředí PowerShell. Jednotlivé kroky jsou ale opět určeny spíš pro zkušenější uživatele.

Od konce dubna 2024 Microsoft nechal mnoho dotčených uživatelů touto chybou v podstatě na holičkách. V systémovém prostředí Windows Health Dashboard původně oznámenou opravu pro zmíněný problém zavrhl a dodal, že ani v budoucnu nebude automatickou opravu nabízet.

Uživatelům, kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou podle výše uvedených pokynů postupovat tedy nezbývá, že přeinstalovat celý systém a prostředí pro obnovení aktualizovat.

Zdroj: Neowin, Microsoft Support, Microsoft Podpora


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme