Již třetí ročník interaktivní výstavy a přednášek pro odborníky i veřejnost LIFMAT 2023 přivítá své návštěvníky ve dnech 24. až 25. 10. 2023 v konferenčním centru Cubex na pražské Pankráci.
Hlavními taháky dvoudenní akce budou moderní digitální technologie určené pro využití v medicíně a k řízení zdravějšího životního stylu. Stejně jako loni budou mít návštěvníci unikátní možnost vyzkoušet si ty nejzajímavější technologie přímo na místě.
Pro čtenáře CHIP vstupenky se slevou 50 % můžete zakoupit na https://vystavalifmat.cz/ po zadání kódu CHIPX23.
Veřejnost může navštívit bohatý program přednášek a workshopů, na témata:
- prevence kardiovaskulárních či onkologických onemocnění,
- Homeofoody –- komplexní řešení deficitu nutrientů v současné populaci,
- dopad chrápání a spánkové apnoe na zdraví,
- nejnovější technologie Longevity,
- VR a budování psychické odolnosti,
- mapování mozku a tréninkové přístupy k učení a mnoho dalších zajímavých témat.
Na interaktivní výstavě LIFMAT můžete BEZPLATNĚ:
- vyzkoušet široké spektrum měřících zařízení pro sledování např. pohybové aktivity a vitálních funkcí,
- nechat si změřit krevní cukr, cholesterol, saturaci kyslíkem, EKG atd.,
- zjistit, v jaké kondici je vaše duševní zdraví (loono.cz),
- zhlédnout oceněný 25minutový VR film Tmání,
- ochutnat doplňky stravy zajišťující bilanci potřebných látek a superpotraviny a mnoho dalšího.
Součástí odborného programu je také unikátní „speed dating“ s tvůrci různých inovačních projektů (organizačně zaštituje Středočeské inovační centrum) a technologický Hackathon na téma umělé inteligence v medicíně.
V odborné části nás čeká 10 tematických přednáškových bloků s téměř 70 přednáškami. Ty se budou věnovat například kardiologii, rehabilitaci, diabetologii, obezitologii nebo sportu. Přednášky cílí především na zdravotníky, lékaře, zástupce zdravotnických institucí nebo odborníky na digitální technologie. Témata se přitom budou v přednáškách, prezentacích, workshopech a v interaktivní výstavě navzájem prolínat.
Organizátoři akce LIFMAT vnímají oblast digitální medicíny, jako obor s velkou dynamikou. Díky pestrému programu cílí jak odborníky z oblasti zdravotnictví nebo technologií, tak na širokou veřejnost. Lékaři, pacienti, startupisté, vývojářské firmy a další organizace mohou diskutovat na téma využití digitálních technologií v produktivní léčbě civilizačních chorob, jako jsou například obezita nebo Alzheimerova choroba.
Pojďme si nyní společně projít zajímavosti, které na LIFMATu 24.-25. 10. uvidíte a můžete si osobně vyzkoušet (díl 3).
Aplikace pro duševní hygienu
Že naše duševní zdraví ovlivňuje to fyzické, si uvědomuje asi každý z nás, a v dnešním uspěchaném světě je otázka duševní pohody aktuálnější než kdy dřív. Podle statistiky Národního ústavu duševního zdraví má až 48 % lidí ve věku 38 – 45 let problémy se zvládáním psychických podnětů každodenního života. Jak ale pečovat o duševní zdraví a mít o něm přehled?
Návštěvník si na vlastní kůži vyzkouší například nositelné přístroje na snímání mozkových vln či mobilní aplikace provázející uživatele meditační praxí. Meditace a snížení frekvence mozkových vln jsou osvědčenou metodou, která vede k lepšímu soustředění i k emocionální stabilitě.
Kvalitní spánek je klíčovým faktorem pro duševní zdraví a tak bude velká pozornost v programu věnována problematice zlepšování spánku. Návštěvníci si vyzkouší či zakoupí prsten, který rozpozná spánkovou apnoe nebo chrápání, a dozví se, kdy navštívit spánkovou laboratoř. Prezentovány budou i senzory a aplikace pro monitoring spánku a přístroje na léčbu nedostatečné dechové aktivity ve spánku.
Při hledání podnětů spouštějících stres i při zvládání stresu samotného jsou velkým pomocníkem aplikace pro sledování nálady či budování návyků. Aplikace zaměřené na sebeúctu a sebevědomí mohou nabídnout pozitivní afirmace, mentální cvičení a tipy na zlepšení sebepřijetí. Do duševní hygieny patří také aplikace řešící závislostí, např. na kouření.
Prostřednictvím technologií můžete podporovat i svou kreativitu a inteligenci. Aplikace v takovém případě mohou nabídnout inspirativní aktivity, kreativní úkoly a zábavné testy, které podporují rozvoj mozku nebo mohou odhalit rizika např. Alzheimerovy choroby.
Sadu aplikací virtuální reality, pomáhajících rozpoznat různé druhy fobií, představí spolu s nejnovějšími výsledky výzkumů na svém stánku i Národní ústav duševního zdraví – jeden z hlavních partnerů akce. Sekce virtuální reality nabídne ukázky, jak může LSD ovlivnit vnímání.
Hackathon na téma Umělá inteligence a zdraví
Jsi hacker?
Postav tým o dvou až čtyřech členech nebo se přihlas jako jednotlivec a tým ti pomůžeme dát dohromady na místě. Tak neváhej a registruj se ještě dnes! Bereme jenom 20 týmů. Předveď se, odnes si 30 000 Kč a dostaň svůj nápad do světa: https://hackathon.lifmat.cz/.
LIFMAT AI Healthcare hackathon se zabývá některými z nejpalčivějších problémů současné zdravotní péče. Spojujeme hackery, studenty, podnikatele, odborníky z oblasti zdravotnictví a průmyslu, aby společně a za pomoci AI vytvořili nové nápady a technologie pro diabetologii, chirurgii, transplantologii, péči o pacienty a jejich pohodlí. Přihlásit se můžete zdarma, jako jednotlivec nebo jako tříčlenný tým.
Petr Moláček