Již třetí ročník interaktivní výstavy a přednášek pro odborníky i veřejnost LIFMAT 2023 přivítá své návštěvníky ve dnech 24. až 25. 10. 2023 v konferenčním centru Cubex na pražské Pankráci.
Hlavními taháky dvoudenní akce budou moderní digitální technologie určené pro využití v medicíně a k řízení zdravějšího životního stylu. Stejně jako loni budou mít návštěvníci unikátní možnost vyzkoušet si ty nejzajímavější technologie přímo na místě.
Pro čtenáře CHIP vstupenky se slevou 50 % můžete zakoupit na https://vystavalifmat.cz/ po zadání kódu CHIPX23.
Veřejnost může navštívit bohatý program přednášek a workshopů, na témata:
- prevence kardiovaskulárních či onkologických onemocnění,
- Homeofoody –- komplexní řešení deficitu nutrientů v současné populaci,
- dopad chrápání a spánkové apnoe na zdraví,
- nejnovější technologie Longevity,
- VR a budování psychické odolnosti,
- mapování mozku a tréninkové přístupy k učení a mnoho dalších zajímavých témat.
Na interaktivní výstavě LIFMAT můžete BEZPLATNĚ:
- vyzkoušet široké spektrum měřících zařízení pro sledování např. pohybové aktivity a vitálních funkcí.
- nechat si změřit krevní cukr, cholesterol, saturaci kyslíkem, EKG atd.
- zjistit, v jaké kondici je vaše duševní zdraví (loono.cz)
- zhlédnout oceněný 25minutový VR film Tmání
- ochutnat doplňky stravy zajišťující bilanci potřebných látek a superpotraviny a mnoho dalšího.
Zapojte se do slosování o genetický test metabolizace potravin v hodnotě 30 000 Kč
Které potraviny nesvědčí vašemu trávení a které jsou naopak pro vaše zdraví prospěšné? Zapojte se do soutěže s partnerem akce Healthy Longevity clinic a vyhrajte genetické testování metabolizace potravin!
V odborné části nás čeká 10 tematických přednáškových bloků s téměř 70 přednáškami. Ty se budou věnovat například kardiologii, rehabilitaci, diabetologii, obezitologii nebo sportu. Přednášky cílí především na zdravotníky, lékaře, zástupce zdravotnických institucí nebo odborníky na digitální technologie. Témata se přitom budou v přednáškách, prezentacích, workshopech a v interaktivní výstavě navzájem prolínat.
Součástí odborného programu je také unikátní „speed dating“ s tvůrci různých inovačních projektů (organizačně zaštituje Středočeské inovační centrum) a technologický Hackathon na téma umělé inteligence v medicíně.
Organizátoři akce LIFMAT vnímají oblast digitální medicíny, jako obor s velkou dynamikou. Díky pestrému programu cílí jak odborníky z oblasti zdravotnictví nebo technologií, tak na širokou veřejnost. Lékaři, pacienti, startupisté, vývojářské firmy a další organizace mohou diskutovat na téma využití digitálních technologií v produktivní léčbě civilizačních chorob, jako jsou například obezita nebo Alzheimerova choroba.
Pojďme si nyní společně projít zajímavosti, které na LIFMATu 24.-25. 10. uvidíte a můžete si osobně vyzkoušet (díl 2).
Nebezpečná znaménka odhalí přímo na LIFMATu umělá inteligence
Každý máme nějaké znaménko a většinou jim nevěnujeme pozornost. Některá ale mohou předznamenat zdravotní komplikaci a jich včasné odhalení může zachránit i život.
Aplikace Skin Vision, kterou na výstavě prezentuje společnost E-health and telemedicine umí znaménka zdokumentovat a pomocí umělé inteligence určí typ i míru nebezpečnosti. Aplikace je trénovaná na desetitisících případech a spolehlivost její diagnózy je srovnatelná s návštěvou dermatologa.
Aplikace zároveň umožňuje dlouhodobé sledování znamének uživatele, aby se podchytil jejich případný růst v čase, který indikuje vyšší riziko a díky tomu je potřeba se jevem zabývat.
Co o vás prozradí složení dechu
Společnost MagicWare bude opět měřit návštěvníkům přístrojem Food Marble složení výdechových plynů.
Množství metanu a vodíku ve výdechu totiž hodně vypovídá o vašem trávení. Součástí měření pak bude Fermentační skóre, číslo, které prozradí, jak vhodné pro váš metabolismus bylo vaše poslední jídlo.
Prsten, který ve spánku pracuje pro vaše zdraví
Častá příčina spánková apnoe je snížená průchodnost dýchacích cest projevující se jako chrápání. To má nejen přímý vliv na zdraví formou nedostatečného okysličení krve organismu v průběhu spánku, ale i společenské důsledky, pokud chrápání ovlivňuje spánek partnera.
Inteligentní prsteny umožňují měřit v průběhu noci saturaci kyslíkem a tep každou sekundu. Díky tomu se chrápání projeví jako pokles křivky okysličení a uživatel si ráno prohlédne záznam, ze kterého jasně vyplývá, kde je příčina problémů, nemocí či únavy.
Na výstavě bude možné vyzkoušet například prsten CIRCUL a seznámit se s možnostmi postupu jako reakce na zjištěné výsledky.
Petr Moláček