Přejít k hlavnímu obsahu

Co se děje? Apple žaluje Evropskou komisi – a není jediný

Jiří Palyza 27.11.2023
info ikonka
Zdroj: Guillaume Périgois/Unsplash

Velké technologické firmy, působící v regionu EU, se v současné době musejí podřídit Zákonu o digitálních trzích, známému také pod zkratkou DMA. Mnohým z nich se to ale nelíbí. Svou nevoli vyjádřil i Apple, a proti Evropské komisi podal žalobu.

Kapitoly článku

Zákon DMA mimo jiné nutí firmy více otevírat jejich doposud omezené platformy a technologie ostatním. U Apple se to týká především obchodu pro stahování aplikací App Store a vlastního komunikátoru iMessage.

V souladu s DMA by Apple měl iMessage zpřístupnit i z Androidu a zajistit kompatibilitu. Co se týče App Store, do budoucna by to neměl být jediný zdroj pro stahování aplikací pro iOS, ale evropští uživatelé by měli mít šanci stahovat i z jiných zdrojů.

Podle informací světových agentur Reuters a Bloomberg se celá věc Apple nelíbí a proti rozhodnutí Evropské komise podal žalobu.

Mohlo by vás zajímat

Přestože konkrétní detaily žaloby zatím nebyly zveřejněny, uvádí se, že Apple napadá především zařazení App Store na seznam tzv. Gate Keepers. Tak se v technologickém žargonu označují obří platformy s přístupem k obsahu nebo komunikaci a vzhledem ke své velikosti a tržnímu vlivu bránící konkurenci.

Odvolání podávají i Meta a čínský TikTok

iPhone s domovskou obrazovkou iOS na displeji
info ikonka
Zdroj: Bagus Hernawan/Unsplash
Apple se proti možnosti stahování aplikací vně App Store brání především argumenty z oblasti bezpečnosti.

Proti rozhodnutí Evropské komise se zároveň odvolaly i další technologické společnosti: Meta a TikTok. Meta napadla zařazení svých služeb Messenger a Marketplace do DMA, nicméně nezpochybňuje to u Facebooku, WhatsAppu nebo Instagramu.

TikTok varuje před dalším nárůstem moci dominantních technologických společností a tvrdí, že jeho kategorizace s sebou nese riziko upevnění vlivu těchto společností.

Digital Market Act – Zákon o digitálních trzích

Zákon o digitálních trzích dává Evropské komisi mimo jiné pravomoc označit digitální platformy za "Gate Keepers", strážce přístupu. Je to zpravidla případ velkých technologických firem, jejichž služby a aplikace hrají klíčovou roli jako rozhraní mezi poskytovali a uživateli pro základní služby platformy.

Mohlo by vás zajímat

Cílem legislativy DMA je usnadnit uživatelům přechod mezi konkurenčními službami. Například u svých aplikací pro zasílání zpráv budou poskytovatelé muset zajistit kompatibilitu a možnost spolupráce s konkurenčními službami. Uživatelé by tak měli mít možnost se rozhodnout, které aplikace budou ve svých zařízeních instalovat a používat.

Zdroj: Bloomberg, Reuters


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme