Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows pod tlakem: Microsoft musí konečně zabudovat nové funkce pro uživatele

Josef Mika 20.11.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Uživatelé si samozřejmě mohou přát nejrůznější funkce OS, ale zda to Microsoft následně zohlední, je jiná věc. Firma z Redmondu však v současné době musí hlavně plnit nové požadavky EU. Uživatelé Windows si plánované novinky přejí již dlouho. Přijdou do března 2024.

Kapitoly článku

V EU v současné době platí Zákon o digitálních trzích (DMA), který postihuje řadu technologických gigantů. A nutno uznat, že tato opatření mají efekt.

Apple například oznámil, že svou aplikaci pro chat učiní kompatibilní se systémem Android, vedle toho si evropští uživatelé pravděpodobně budou moci stahovat aplikace i z jiných zdrojů než z App Store a čip NFC v iPhonu by mohl být zpřístupněn i konkurenci.

Také Microsoft ale patří k tzv. strážcům přístupu (gate keepers) – velkým digitálním platformám, které díky své velikosti brání konkurenci. Kromě Androidu a iOS jsou i Windows podezřívány z toho, že brání konkurenci v oblasti operačních systémů. To nyní donutilo Microsoft ke zlepšení.

Nové funkce pro evropské uživatele Windows

Microsoft Edge
Prohlížeč Edge může uživatele opravdu nervovat. V Evropě ho ale bude možné v budoucnu odinstalovat.
Zdroj: Microsoft WIndows/Edge

Byl zveřejněn náhled aktuální verze systému Windows 11 23H2, který obsahuje první požadované funkce. Celkově je plánováno, že oznámené novinky pro Windows 10 a 11 budou připraveny k uvedení do 6. března 2024.

Mohlo by vás zajímat

  • Předinstalované programy: všechny předinstalované programy by mělo být možné odstranit bez dalšího softwaru. Jedná se zejména o aplikace fotoaparátu a fotografií a také o Cortanu, vyhledávač Bing a prohlížeč Edge.
  • Vyhledávání ve Windows: každý, kdo vyhledává webový obsah pomocí vyhledávání ve Windows, používá vyhledávač Bing od Microsoftu. To se změní a v budoucnu zde budou moci přistupovat i další poskytovatelé.
  • Widgety: widgety se musí také otevřít. Poskytovatelé obsahu by také měli mít možnost přistupovat přímo k widgetům prostřednictvím SDK.
  • Účet Microsoft: při používání účtu Windows budou evropští uživatelé dotázáni, zda chtějí synchronizovat data prostřednictvím cloudu Microsoft, či nikoli.
  • Standardní programy: nastavení standardních programy pro otevírání určitých typů souborů by se mělo v budoucnu používat bez výjimky.
  • Umělá inteligence: funkce Copilot v systému Windows nebude pro evropské uživatele v poskytnutých náhledech prozatím aktivována. Funkce AI však bude v určitém okamžiku distribuována i v Evropě. Microsoft zatím nevysvětlil, kdy přesně.

Zdroj: Microsoft, EU, DMA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud