Přejít k hlavnímu obsahu

Co kam pasuje? Uživatelé notebooků by se měli vyznat v těchto rozhraních

Josef Mika 13.11.2024
info ikonka
Zdroj: CreativeSpace / Freepik

Přestože je USB-C momentálně v EU zaveden už jako standard pro nabíjecí i datové kabely, stále existuje mnoho různých možností, jak k notebooku připojit externích zařízení. Vysvětlíme ty nejdůležitější.

Kapitoly článku

Směrnice EU o standardizaci rozhraní nabíjecích kabelů měla původně zabránit šíření kabelů a nabíječek pro smartphony, přehrávače MP3, fotoaparáty a další malá zařízení různých výrobců napájená bateriemi. Jeden kabel kompatibilní se všemi zařízeními – myšlenka to byla dobrá. USB-C měl být rychlejší, menší a také odolnější než USB-A.

Ne každé starší zařízení, které není kompatibilní s USB-C, si ale zaslouží, abyste se ho zbavili. Většina notebooků nabízí různé porty, do kterých lze zapojit kabely externích zařízení, jako jsou monitory, tiskárny, klávesnice, rozbočovače USB, paměťové karty, projektory nebo dokovací stanice.

Nabídka malých šikovných portů: tyto varianty USB jsou k dispozici

USB-C
info ikonka
Zdroj: Mateus Andre / Freepik
Šikovný plochý USB-C je nyní standardem v mnoha zařízeních.

USB-A:

Na trhu je stále mnoho zařízení, která se připojují pomocí konektoru USB-A. Není ale „Áčko“ jako „Ačko“, existují různé varianty: USB 1.0 typ A, USB 2.0 typ A, USB 3.0 typ A a USB 3.2 typ A (buď Gen1 nebo Gen2 nebo Gen 2x2). Čísla se vztahují k různým rychlostem přenosu dat, vyšší je vždy lepší. Připojení bylo mnohokrát přejmenováno, což způsobuje mnoho nejasností. Například USB 3.0 již ve skutečnosti neexistuje; nejvyšší standard USB-A je 3.2 (Gen 2x2). Existují také menší verze mini a micro konektoru USB-A. Ty se však již téměř nepoužívají, najdete je na starších zařízeních. Pokud chcete k notebooku připojit zařízení, například fotoaparát, pomocí takového kabelu, můžete použít adaptér.

USB-B:

Podobně jako v případě USB-A, i zde existují různé varianty: USB 1.0 Type-B, USB 2.0 Type-B, USB 3.0 Type-B, USB 3.0 Powered-B a varianty mini a micro. USB-B se vyskytuje hlavně u starších tiskáren, ale dnes se používá jen zřídka. Taková rozhraní se již nevyskytují ani v současných noteboocích.

USB-C:

Od konce roku 2024 jsou v EU povinné standardizované nabíjecí kabely pro smartphony a další dobíjecí zařízení, jako jsou digitální fotoaparáty, tablety, chytré hodinky, sluchátka, klávesnice a elektronické čtečky. Vítězem je standard USB-C, který můžete otočit o 180°. I Apple musel u svých nových iPhonů opustit od svého firemního standardu Lightning a od iPhonu 15 používá také porty USB-C. Od roku 2026 musí být možné přes USB-C nabíjet i všechny nové notebooky. Až dosud mělo mnoho výrobců pro své nabíječky řadu individuálních připojení.

Mohlo by vás zajímat

Existují také různé standardy pro USB-C: od USB 2.0 Type-C po USB 4 Type-C. Důležité pro USB 4: štítek označuje správnou rychlost. Zakroužkovaná číslice 40 na připojení znamená "40 Gb/s". Thunderbolt 3 slouží jako základ pro USB 4 Gen 4x2. Thunderbolt a USB-C jsou nyní v mnoha oblastech kompatibilní, ačkoli kvalitnější připojení Thunderbolt jsou rychlejší než současná připojení USB 4. Všechny kabely USB-C patří do stejného portu, protože neexistují žádné konektory USB-C micro nebo mini. USB-C je také rychlejší pro přenos dat a pro nabíjení než USB-A a USB-B.

USB flash externí paměti pro jednoduché přenášení dat jsou k dispozici s konektory USB-A i USB-C.

Zde se dozvíte více o různých standardech USB.

Další připojení, se kterými se můžete setkat u notebooků

HDMI
info ikonka
Zdroj: Srattha Nualsate / Pexels
Kabely HDMI se většinou používají pro monitory.

Mnoho notebooků má další možnosti připojení.

HDMI:

Rozhraní HDMI (High Definition Multimedia Interface) se často používá k připojení externích monitorů. Toto rozhraní se také často nachází v televizorech nebo přehrávačích Blu-ray. I zde existují různé verze: od HDMI 1.0 po HDMI 2.1, včetně tzv. vysokorychlostních verzí pro rychlejší přenos dat. Složitější je, že konektory se také vyrábějí v různých velikostech, od běžného připojení HDMI až po micro HDMI (typ D) nebo mini HDMI (typ C). I zde je někdy nutný adaptér, pokud má notebook jiný port HDMI než připojované zařízení.

VGA/DVI:

I VGA a DVI jsou konektory, které se používají hlavně pro monitory, ale dnes již nejsou příliš rozšířené. Přesto existují i současné notebooky, které jsou stále vybaveny konektorem VGA nebo DVI nebo alespoň adaptérem.

Mohlo by vás zajímat

Čtečka karet:

Karty SD nebo micro SD se často používají jako paměť ve fotoaparátech. Některé notebooky mají sloty, do kterých lze tyto karty vkládat a číst případně přepisovat.

Audio konektor

I v době bezdrátového přenosu přes Bluetooth dávají někteří uživatelé přednost sluchátkům s kabelem. Obvykle se používá konektor jack a mnoho notebooků má také možnost připojit sluchátka tímto způsobem. Novější modely jsou však k dispozici i s připojením USB-C.

Zdroj: časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme