375 miliard jen z digitálu
Na základě provedených analýz a dostupných dat bylo zjištěno, že digitální služby mají v České republice významný vliv na ekonomiku. Tržby digitálních služeb, jak je definováno dle nařízení DSA, dosáhly přibližně 375,8 miliardy korun v roce 2023, což odpovídá podílu 4,93 % na českém HDP. Tento podíl ukazuje na rostoucí význam digitálních služeb v kontextu národního hospodářství a zvyšující se integraci digitálních platforem a tržišť do každodenního života obyvatel a firem.
Podle znění aktu o digitálních službách musí ČTÚ dohlížet na dodržování pravidel u všech digitálních subjektů, které buď vykazují roční obrat více jak 2 miliony korun, nebo evidují alespoň 9 tisíc uživatelů každý měsíc.
Evropský zákon o digitálních službách
Dle těchto pravidel bylo identifikováno 2 659 poskytovatelů digitálních služeb, kteří provozují služby prostého přenosu, ukládání do mezipaměti, vyhledávače a hosting. ČTÚ varuje, že zahrnuti byli také poskytovatelé online platforem a tržišť, což jsou kategorie s různou mírou regulace dle velikosti a vlivu na společnost.
Drtivou většinu z toho (1 976) tvoří právě služby tzv. prostého přenosu. Největším zástupcem je firma NIX.cz zaměřující se na peering, nicméně dle úřadu sem patří hlavně veřejně dostupné Wi-Fi sítě, například ty na nádražích, v nákupních domech a podobně.
Dalších 564 firem se zaměřuje na hostingové služby (například Ulož.to, Úschovna atd.), pak je tu ještě 182 online platforem (k největším patří Česko-Slovenská filmová databáze nebo inzertní portál Bazoš) a také 76 internetových tržišť (sem patří hlavně Aukro).
Český unikát – Seznam.cz
Studie objevila i jednu raritu, kterou máme v Evropské unii jako skoro jediní – na našem trhu je provozován internetový vyhledávač, který zdatně konkuruje Googlu. Podle statistik Statcounter drží Google 81–84% podíl na trhu, zatímco druhý největší Seznam má 13–15 % podílu. Zároveň je hlavní stránka Seznam.cz nejnavštěvovanější českou webovou stránkou, společnost uvádí 3,8 milionu aktivních uživatelů každý měsíc.
Nařízení DSA vstoupilo v platnost v únoru 2024 a dává si za cíl ochránit spotřebitele před ilegální aktivitou v online prostoru. Nařízení se rovněž zaměřuje na odpovědnost poskytovatelů zprostředkovatelských služeb a online platforem, kdy jim ukládá povinnost zamezit šíření nezákonného obsahu, pokud se o něm dozvědí, umožnit efektivní moderaci obsahu nahrávaného uživateli.
Zdroj: studie ČTÚ