Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Věděli jste to? Kde se vlastně vzalo rozložení kláves QWERTY

Jiří Palyza 10.10.2023
info ikonka
Zdroj: Denny Müller/Unsplash

Napadla vás někdy otázka, proč nejsou písmena na počítačové klávesnici v abecedním pořádku? Uspořádání, se kterým se můžeme setkat u drtivé většiny počítačů, si jeho vynálezce nechal patentovat už v polovině 19. století. Známým rozložením ušetřil sobě i ostatním uživatelům spoustu problémů.

Kapitoly článku

Když přijde řeč na pořadí písmen, jako první nás napadne abeceda. Rychlý pohled na klávesnicové rozložení nás ale hned vyvede z omylu: například písmeno A je až vlevo na začátku druhé řady a písmeno B dokonce v řadě třetí.

Původ tohoto schématu rozložení hledejme v Americe, kde si roku 1868 novinář Christopher Latham Sholes nechal patentovat svůj vynález. Šlo o psací stroj, jehož písmena byla záměrně uspořádána podle speciální posloupnosti.

Důvodem byla malá kladívka psacího stroje, která se při svém pohybu k inkoustové pásce měla tendenci o sebe zachytávat. Sholes tomuto problému úspěšně čelil.

Mohlo by vás zajímat

Na základě statistického výzkumu častých kombinací písmen v anglickém jazyce vyvinul rozložení QWERTY. Pro střední a východní Evropu byla tato logika převzata a převedena do sekvence QWERTZ. Název označuje prvních šest písmen na klávesnici.

Ať už jde o analogovou nebo digitální klávesnici, tento systém se už od té doby široce zavedl a žádný jiný se mu ani nepřiblížil.

Přehledná klávesnice pro PC a notebooky: jak cíleně využívat nejrůznější klávesy

Moderní klávesnice notebooku
info ikonka
Zdroj: Clint Patterson/Unsplash
Klasické rozložení klávesnice QWERTY, v našich zeměpisných šířkách QWERTZ, už bereme jako samozřejmé a do povědomí uživatelů se hluboce zakořenilo. Věděli jste ale, že jeho původ sahá zpět až do doby rozmachu mechanických psacích strojů?

Klávesy mají samozřejmě různorodé využití. Na jedné straně můžete zadávat písmena, číslice a speciální znaky při vkládání textu, ale klávesy lze prostřednictvím klávesových zkratek používat i pro ovládání aplikací a operačního systému.

Některá tlačítka mají více přiřazení. Jen je důležité vědět, jakou volbou nebo kombinací dosáhneme kýženého efektu. Zejména funkční tlačítka, která se aktivují stiskem klávesy [Fn], mají některé specifické vlastnosti.

Tato funkční tlačítka najdete v horní řadě. Pokud například v Průzkumníku souborů označíte nějaký dokument, můžete pomocí [F2] přímo změnit jeho název.

Zdroj: TechTarget


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme