Když přijde řeč na pořadí písmen, jako první nás napadne abeceda. Rychlý pohled na klávesnicové rozložení nás ale hned vyvede z omylu: například písmeno A je až vlevo na začátku druhé řady a písmeno B dokonce v řadě třetí.
Původ tohoto schématu rozložení hledejme v Americe, kde si roku 1868 novinář Christopher Latham Sholes nechal patentovat svůj vynález. Šlo o psací stroj, jehož písmena byla záměrně uspořádána podle speciální posloupnosti.
Důvodem byla malá kladívka psacího stroje, která se při svém pohybu k inkoustové pásce měla tendenci o sebe zachytávat. Sholes tomuto problému úspěšně čelil.
Na základě statistického výzkumu častých kombinací písmen v anglickém jazyce vyvinul rozložení QWERTY. Pro střední a východní Evropu byla tato logika převzata a převedena do sekvence QWERTZ. Název označuje prvních šest písmen na klávesnici.
Ať už jde o analogovou nebo digitální klávesnici, tento systém se už od té doby široce zavedl a žádný jiný se mu ani nepřiblížil.
Přehledná klávesnice pro PC a notebooky: jak cíleně využívat nejrůznější klávesy
Klávesy mají samozřejmě různorodé využití. Na jedné straně můžete zadávat písmena, číslice a speciální znaky při vkládání textu, ale klávesy lze prostřednictvím klávesových zkratek používat i pro ovládání aplikací a operačního systému.
Některá tlačítka mají více přiřazení. Jen je důležité vědět, jakou volbou nebo kombinací dosáhneme kýženého efektu. Zejména funkční tlačítka, která se aktivují stiskem klávesy [Fn], mají některé specifické vlastnosti.
Tato funkční tlačítka najdete v horní řadě. Pokud například v Průzkumníku souborů označíte nějaký dokument, můžete pomocí [F2] přímo změnit jeho název.
Zdroj: TechTarget