Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Raději je hned vymažte ze svého telefonu: tyto tři skupiny aplikací shromažďují vaše data

Jiří Palyza 31.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Jak pro Android, tak i pro iOS existují aplikace, které mohou vážně ohrozit vaše soukromí. Pokud vám není lhostejné, že některé z nich jsou velmi zvědavé a sledují i to, co by neměly, je dobré se zaměřit na tři základní skupiny. V nich je najdete nejčastěji.

Kapitoly článku

Bezpečnostní experti, ke kterým patří i bývalý viceprezident IBM Security, Caleb Barlow, doporučují omezit se při instalaci mobilních aplikací na důvěryhodné zdroje a brát v úvahu údaje o počtu stažení i hodnocení uživatelů.

V ideálním případě by všechny aplikace, které si stahujete do svého mobilního telefonu, měly být používány a hodnoceny počtem uživatelů v řádech tisíců.

Barlow také uživatelům doporučuje, aby byli při přidělování přístupových práv aplikacím přísní a pravidelně přístupy kontrolovali. I přesto se ale může stát, že některé aplikace jemným sítem uživatelské pozornosti proklouznou a mohou rušit, ne-li škodit. Často si jich uživatelé ani nevšimnou, protože kvůli jejich jednoduché funkci jen sotva vyvolají nějaké podezření.

Mohlo by vás zajímat

V zásadě existují tři skupiny aplikací, v nichž se špionážní vetřelci mohou vyskytovat. Pokud některé z nich používáte, raději je prověřte, nebo rovnou odstraňte.

1. Svítilny
 

aplikace svítilny na smartphonu
Aplikace svítilen vlastně vůbec nepotřebujete. Bezmála každý smartphone má tuto funkci už zabudovanou.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pro funkci svítilny lze najít velké množství speciálních aplikací, jenže vy je vlastně vůbec nepotřebujete. Váš smartphone už zpravidla takovou funkci má zabudovanou. Není proto sebemenší důvod speciální aplikaci ke stejnému účelu stahovat a instalovat. Zvlášť s vědomím, že jde o potenciálního špióna ve vašem telefonu.

Takové aplikace pak mohou sloužit pouze ke shromažďování osobních údajů a umožňují sledování aktivit smartphonu.

K tomuto typu aplikací se vyjádřil i viceprezident společnosti ExpressVPN, Harold Li: "Bezplatné aplikace svítilen představují vysoké bezpečnostní riziko. Mnohé z těchto aplikací vyžadují přístupová oprávnění, například ke zvukovým záznamům a kontaktům. Když si uživatelé tyto aplikace instalují, riskují, že budou sdílet své osobní informace s vývojáři aplikací. Ti pak mohou mimo jiné vydělávat peníze jejich prodejem inzerentům."

2. Počasí
 

Aplikace počasí na smartphonu
Některé aplikace s přehledem a předpovědí počasí vyžadují příliš mnoho autorizací.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Zpočátku vám přijde jen pramálo podezřelé, když aplikace s předpovědí počasí požaduje přístup k poloze. Pro zobrazení aktuální meteorologické situace ve vaší lokalitě je to přeci logické. Jednotlivé aplikace o počasí ovšem mohou jít daleko nad rámec tohoto účelu.

Některé z těchto aplikací překvapivě shromažďují i osobní údaje, jako jsou jména, e-mailové adresy nebo dokonce poštovní adresy. V takových případech se už dá hovořit o špionáži a sledování mobilních telefonů. Například aplikace AccuWeather dokáže takové údaje přesně vyčíst.

Objevilo se také několik různých aplikací s tématikou počasí, které byly "obohaceny" trojskými koni a malwarem.

3. Oblíbené mobilní hry
 

Hry Angry Birds v nabídce Google Play
Naštvaní ptáci alias Angry Birds: jde skutečně o zcela neškodnou hru?
Zdroj: Obchod Google Play

Sofistikované sledovací funkce se mohou skrývat i za zdánlivě neškodnými hrami. Podle zjištění takové hry nejen shromažďují osobní údaje, ale také je ochotně předávají dál. Už před několika lety hru záměrně prolomila organizace NSA, a to v reakci na oznámení, že Angry Birds mimo jiné poskytuje získané osobní údaje uživatelů třetím subjektům. A podle zjištěných informací je databáze poměrně rozsáhlá.

Experti ze společnosti ProPrivacy se domnívají, že hru Angry Birds dokonce zmínil Snowden a uvedl ji jako nástroj, který NSA používá k odčerpávání osobních údajů uživatelů.
 

Mohlo by vás zajímat

Bezpečnostní chyby, které únik dat umožňovaly, už vývojáři údajně opravili. Pokud tomu tedy věříte, můžete se bavit hraním Angry Birds i nadále.

Dávejte si pozor na aplikace, které si do svého smartphonu stahujete

Je třeba dodržovat jistou míru opatrnosti. Zvlášť ostražití byste měli být v případech, kdy aplikace ihned po instalaci požadují masivní přístup k vašm datům. Pokud se jedná o povolení přístupů, které mají jen pramálo společného se skutečnou funkcí aplikace, může se jednat o špionážní aplikaci.

Zdroj: The Guardian, The Sun, Phone Arena


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud