Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé WhatsAppu, zpozorněte: důležitá inovace údajně přináší velké bezpečnostní riziko

Jiří Palyza 23.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Evropská komise už před časem schválila regule pro podnikání technologických firem v digitální oblasti, které jsou známé po zkratkou DMA. Nyní nastal čas jejich převedení do praxe a podřídit se musel i komunikátor WhatsApp. Novinka, kterou v té souvislosti uvedl, ale zvedla diskuzi v bezpečnostních kruzích. O co jde a může vás to nějak ohrozit?

Nejnovější možnosti v aplikaci WhatsApp, které nabízejí interoperabilitu s jinými komunikátory, vyvolávají otázky ohledně zabezpečení a záruk ochrany osobních údajů. Vzhledem k tomu, že v regionu Evropské unie vstupuje do platnosti zákon o digitálních trzích (DMA), musí WhatsApp otevřít své prostředí i dalším komunikátorům, jako jsou Signal nebo Telegram.

To je na jednu stranu přínosem, a to především pro uživatele, jejichž známí, přátelé, kolegové či rodinní příslušníci WhatsApp nepoužívají, ale mají některý z jiných komunikátorů. Existuje ale riziko, že bude ohrožena integrita koncového šifrování aplikace WhatsApp. Bezpečný přenos zpráv mezi různými platformami je totiž technicky velmi náročný.
 

Mohlo by vás zajímat

Odborníci z branže, včetně  Electronic Frontier Foundation (EFF) a dalších kryptografů, vyjadřují obavy, že požadovaná interoperabilita by mohla vést k ohrožení bezpečnosti.

Je zde riziko, že by mohlo dojít k částečnému nebo dokonce úplnému odstranění koncového šifrování aplikace WhatsApp, což by mohlo ohrozit soukromí více než miliardy uživatelů.

Před bezpečnostním rizikem WhatsAppu varuje i mateřská společnost Meta
 

Logo WhatsApp na displeji mobilu
Bezpečnostní experti se obávají, že otevření prostředí WhatsAppu dalším komunikátorům, které je důsledkem DMA, ohrožuje bezpečnost šifrování mezi koncovými body.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Společnost Meta, která stojí za aplikací WhatsApp, varuje uživatele před potenciálním nebezpečím nové funkce interoperability s ostatními messengery. Zdůrazňuje, že udržení bezpečného end-to-end šifrování je při výměně zpráv mezi různými platformami obtížné.

Odborníci doporučují, aby uživatelé upřednostnili zabezpečení svých zpráv a aplikace třetích stran používali pouze ve výjimečných a nezbytných případech. Pro citlivé konverzace je vhodné používat end-to-end šifrované komunikátory, aby se minimalizovala rizika ochrany dat.

Zdroj: The Hacker News, TechCrunch
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud