Trend „svlékacích aplikací“?
Jak vlastně funguje DeepNude? Do aplikace či prohlížečového rozhraní stačí nahrát fotografii. Ta by měla být s ideálním osvětlením, samozřejmě dostatečně ostrá a kvalitně pořízená. Křivky ženského těla by měly být patrné, ale zakryté.
Umělá inteligence následně odstraní oblečení a křivkám přidá jejich typické detaily: pupík, bradavky na ňadrech, pubické ochlupení a tak podobně. Hanbatá umělá inteligence by měla primárně sloužit pro pobavení a pro demonstraci schopností moderních technologií.
Hrozba kyberšikany
Před jejím používáním, respektive zneužíváním však varuje i Česká asociace umělé inteligence (ČAUI). „Česká asociace umělé inteligence důsledně varuje před registrací do tzv. svlékacích aplikací a jejich používáním. Vystavujete se vysokému riziku z pohledu ochrany dat, ochrany soukromí osob i porušování zákonů České republiky,“ stojí v oficiálním prohlášení.
„Výsledná fotografie působí velmi reálně a může být nerozpoznatelná od skutečného snímku. Zobrazená nahota na výsledné fotografii je však výsledkem procesu generování umělou inteligencí a nemá žádný základ v reálném světě,“ upozorňuje dále Asociace.
Problém je v tom, že existuje velké riziko zneužití takto upravených, respektive vygenerovaných fotek. Ve světě se bohužel množí případy, kdy byla žena obětí některého ze svých známých právě prostřednictvím svlékací aplikace a následně byla vydírána či šikanována na internetu. Informovaly o tom například Seznam Zprávy.
Alespoň částečným opatřením, jak se vyhnout zneužití, je fakt, že DeepNude je striktně placená služba. Standardní balíček 100 obrázků vyjde na 29,95 dolaru (asi 700 korun), pak je tu pokročilejší tarif se 110 obrázky za 36,50 dolaru (850 korun) a nakonec tarif Premium se 420 obrázky a nejnovější technologií za 99 dolaru (2 300 korun).
Zdroj: DeepNude, ČAUI, Seznam Zprávy