Microsoft plně upřel svoji pozornost na Windows 11. Systém stále dostává nové funkce. Většina uživatelů ale na jedenáctky nepřechází a nadále používá desítky. A nevypadá to, že by se jich chtěli v dohledné době vzdát. Celosvětově pracuje s Windows 10 více než miliarda lidí.
Přetrvávající oblíbenost desítek je pravděpodobně také důvod, proč Microsoft občas do Windows 10 některé už dříve odebrané funkce vrací. Brzy by měla přibýt další, a to i přesto, že podpora systému skončí do dvou let. Navíc jde o rozšíření, které je poněkud kontroverzní.
Do současného dění kolem Windows ještě vstupuje jedna věc. Stále více se v branži šíří zvěsti o Windows 12.
Microsoft Copilot také ve Windows 10?
Windows Copilot, asistent s podporou umělé inteligence, by se měl v jedné z příštích aktualizací dostat i do systému Windows 10. Na platformě X to uvádí Zac Bowden ze serveru Windows Central a odkazuje se na vyjádření zasvěcených osob. Není ale jasné, kdy by to mělo být.
Proč ale Microsoft k tomuto kroku vůbec přistupuje?
Ačkoli oficiální ukončení podpory Windows 10 nastane v říjnu 2025, pro firemní zákazníky pravděpodobně potrvá ještě déle. V úvahu připadají tři roky. Tak tomu alespoň bylo v případě Windows 7. Uživatelé dokonce pro prodloužení podpory Windows 10 připravují petici.
Aby společnosti nebyly vyloučeny z možnosti používat řadu nových funkcí s podporou umělé inteligence, které se například stále více dostávají i do aplikací kancelářské sady Office, Microsoft zřejmě cítí potřebu přidat Copilota i do Windows 10.
Vůči asistenčním službám typu Windows Copilot jsou ale uživatelé spíš skeptičtí. Již dříve se jim v podobné roli nabízela Cortana. Ta ale nikdy nebyla pozitivně přijata, až ji Microsoft nakonec ze systému odebral.
Mohlo by vás zajímat
Zda to nová generace asistenta s podporou umělé inteligence zvládne lépe, se teprve uvidí. Někteří fanoušci Windows 10 si ale jistě přejí, aby systém zůstal takový, jaký je. Jedno s osvědčených pravidel říká: nikdy neměňte, co dobře funguje.
Co se Microsoftu ale nedá upřít je jeho snaha prvky umělé inteligence uživatelům co nejdříve a v hojné míře zpřístupnit. Vzhledem k jeho investicím do společnosti Open AI, která vyvíjí ChatGPT, ani není divu.
Lze si nakonec představit, že Copilot či jiná podobná integrace umělé inteligence do systému, jeho nástrojů a souvisejících aplikací, se do budoucna může stát pro mnoho uživatelů Windows důležitým a často používaným místem.
Zdroj: X