Každé zařízení se časem stane zastaralým, ať už kvůli pomalému výkonu, zastaralému rozhraní, nebo nedostatku funkcí ve srovnání s moderními náhradami. V tomto okamžiku výrobci většinou ukončí podporu, což znamená, že bezpečnost zařízení již není řádně udržována, a stává zranitelným. Podle bezpečnostních expertů z ESETu je nakládání se starým zařízením problematické.
Nebezpečí nepodporovaných zařízení
Odhaduje se, že na světě existuje asi 17 miliard IoT zařízení - od dveřních kamer po chytré televizory. Pokud by se třetina z nich stala zastaralou během pěti let, znamenalo by to, že více než 5,6 miliardy zařízení by se mohlo stát zranitelnými vůči útokům.
Tato zranitelná zařízení se často stávají součástí botnetu - sítě zařízení proměněných v "zombie" pod kontrolou hackera. Příkladem takového botnetu byl Mozi, který napadl stovky tisíc zařízení připojených k internetu a byl používán k různým škodlivým aktivitám, včetně krádeže dat a šíření malwaru.
Nový účel pro staré zařízení?
Vznikl nový trend opětovného využití starých zařízení pro nové účely, například přeměna starého iPadu na ovladač chytré domácnosti nebo použití starého telefonu jako digitálního fotorámečku. Je však důležité mít na paměti bezpečnost - tato zařízení by neměla být připojena k internetu kvůli své zranitelnosti.
Zbavit se starého zařízení jeho vyhozením také není dobrý nápad z hlediska bezpečnosti. Kromě ekologického aspektu mohou stará zařízení obsahovat poklady důvěrných informací shromážděných během jejich používání.
Mohlo by vás zajímat
Jak se tedy zachovat
Chytrá domácnost přináší chytré zločince a "zombie" zařízení. Je důležité vždy udržovat svá zařízení aktualizovaná, a když to není možné, pokusit se je bezpečně zlikvidovat (vymazat stará data), nahradit novým zařízením po bezpečné likvidaci nebo najít pro ně nový účel - avšak bez připojení k internetu. Udržováním zastaralých zařízení odpojeních od internetu nebo ukončením jejich používání se můžete cítit bezpečně před jakýmkoli kybernetickým ohrožením.
Zdroj: ESET