Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Při vyhledávání na Googlu buďte opatrní: AI náhle vede uživatele na stránky s malwarem

Pavel Trousil 27.03.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Google představil nové vyhledávací algoritmy podporované umělou inteligencí. Podle zpráv uživatelů a odborníků však tyto algoritmy někdy doporučují i podvodné stránky. Na co si dát při vyhledávání pozor?

Společnost Google nedávno integrovala do svého vyhledávače nové algoritmy nazvané "Search Generative Experience" (SGE) podporované umělou inteligencí. Jejich cílem je zjednodušit vyhledávání na internetu. SGE poskytuje rychlá shrnutí vyhledávacích dotazů generovaná umělou inteligencí, včetně doporučení dalších stránek, které je třeba navštívit v souvislosti s dotazem.

Podle serveru "Bleepingcomputer" však integrace zatím neprobíhá příliš úspěšně. Výsledky SGE totiž zřejmě doporučují i podvodné stránky, které přesměrovávají uživatele na škodlivá rozšíření Chrome, nechtěná oznámení prohlížeče, spamové odběry a podvodné stránky.
 

Zdroj: Lily Ray, X

Další výsledky SGE vyhledávání vedly na falešné nabídky Amazonu, které se tvářily jako věrnostní programy a „rozdávaly“ Apple iPhone 15 Pro. Tyto podvody s dárky slouží ke shromažďování osobních údajů uživatelů, které jsou následně prodány dalším podvodníkům, případně prodejcům.

Záludnost spočívá v tom, že umělá inteligence Googlu odpovídá na vyhledávací dotazy konverzačním tónem, a tím vás nutí navštívit webové stránky, abyste získali další informace. Vzhledem k tomu, že SGE v rámci odpovědí odkazuje na webové stránky, mohou tak škodlivé stránky působit věrohodněji a důvěryhodněji.
 

Mohlo by vás zajímat

Není jasné, jak se tyto špatné stránky dostávají do vyhledávacích algoritmů společnosti Google poháněných umělou inteligencí. Nicméně s tím, jak se umělá inteligence stává významnější součástí způsobu vyhledávání na internetu, je stále jasnější, že informacím, které tyto algoritmy vytvářejí, nemůžeme automaticky důvěřovat a musíme si stránky před jejich návštěvou ověřit.

Odborníci dokonce hovoří o "SEO Poisoning Campaign", která obchází bezpečnostní opatření Googlu. Technické zázemí podvodníků zatím není známo. Společnost Google je na podrobnosti skoupá. Detaily o způsobu zobrazování nežádoucího obsahu nebyly uvedeny. Společnost však zdůraznila, že svůj antispamový systém neustále aktualizuje, a proto se i v budoucnu zaměří na opatření k odstranění nežádoucího obsahu.

Zdroj: Bleedingcomputer, X
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud