Přejít k hlavnímu obsahu

Podvodníci využívají záhadné „telekopí“: skolí vás s ním jako mamuta

Jakub Fišer 10.10.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Internetoví podvodníci nachází nové pole působnosti. Přestože letní dovolenková sezona je už u konce, šmejdi začínají zneužívat platformy jako Booking.com nebo Airbnb. Vydávajíc se za ubytovatele a pronajímatele lákají z nic netušících uživatelů citlivé údaje, včetně platebních informací. Pokud máte v plánu vyrazit na podzimní prodloužený víkend, mějte se na pozoru.

Kapitoly článku

Podvodníci s telekopím

Pro své podvody nyní kyberútočníci využívají nástroj Telekopí (Telekopye), který funguje na platformě Telegram a usnadňuje organizaci podvodů. Útočníci díky ní mohou zneužívat účty hotelů a pronajímatelů, aby uživatele přiměli zadat platební údaje na falešné weby.

Podvodníci často kontaktují své oběti e-mailem nebo přes chat na těchto platformách a tvrdí, že došlo k problému s platbou za rezervaci. Odkazují na podvodné stránky, které přesně napodobují oficiální weby a zobrazují reálné údaje o rezervaci, což zvyšuje důvěryhodnost. Oběti jsou tak přesměrovány na falešnou platební bránu, kde zadají údaje své platební karty.

Mohlo by vás zajímat

Pozor na Booking i Airbnb

Odborníci varují, že k těmto útokům dochází globálně a útočníci jsou zejména aktivní během prázdninové sezóny, kdy poptávka po ubytování narůstá. Na tento typ šmejdů upozorňuje například Radek Jizba, expert společnosti Eset:

„Zatímco v případě podvodů na internetových bazarech bývají útočníci nejvíce aktivní kolem výplatních dní, kdy předpokládají, že lidé budou více utrácet své peníze, v případě podvodů na ubytovacích platformách využili hlavně období letních prázdnin. […] A protože jsou služby jako Booking.com nebo Airbnb oblíbené i mezi českými uživateli, měli by být při rezervacích pobytů přes tyto platformy opatrní, a to především kolem větších svátků a prázdnin.“

Mohlo by vás zajímat

Jako v pravěku

Telekopye, výše zmíněný nástroj, umožňuje kyberzločincům snadno vytvořit falešné phishingové stránky a generovat falešné QR kódy či screenshoty. Tento nástroj je přístupný i pro méně technicky zdatné útočníky, což zvyšuje počet podvodných skupin.

Eset uvádí, že mnoho těchto skupin operuje z Ruska, Ukrajiny a Uzbekistánu, odkud pochází i samotní tvůrci nástroje. Podle statistik už finanční škody způsobené těmito podvody přesáhly 100 milionů korun.

Podvodníci ze skupin organizovaných kolem nástroje Telekopí označují své oběti jako tzv. mamuty. V rusky mluvících zemích je to označení pro někoho, „kdo se snadno nachytá“. Podvodníci, které experti z Esetu označují jako neandrtálce, potřebují díky Telekopí k uskutečnění podvodů jen minimální nebo žádné technické znalosti, o vše se postará samotný nástroj.

Zdroj: Eset


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme