Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Oblíbená aplikace ve Windows projde změnou. Postará se o ní umělá inteligence

Jakub Fišer 11.01.2024
Zdroj: Shutterstock

Jedna z těch nejzákladnějších aplikací v systému Windows – Poznámkový blok – projde více méně zásadní proměnou. Microsoft do tohoto programu zakomponuje AI pomocníka jménem Cowriter. Jde o další mini krok k zapojení umělé inteligence do operačního systému.

Kapitoly článku

Na podzim loňského roku Microsoft oficiálně pohřbil výchozí textový editor WordPad, uživatelům bez balíčku Microsoft Office tak nezbývá než využívat k zápisu textů Poznámkový blok, alias Notepad.

Poznámkový blok s umělou inteligencí

Tato nativní aplikace, která prošla ve Windows 11 celkem velkou změnou designu, nyní dostává další novinku. Funkce Cowriter si ve verzi v11.2312.17.0 všiml uživatel, který na X vystupuje pod přezdívkou @PhantomOfEarth. Funkci dále potvrdil další nadšenec do Windows, Tero Alhonen.

Zdroj: @teroalhonen / X

Co vlastně funkce Cowriter umí? Mezi jeho možnosti patří funkce Přepsat, možnosti změny tónu a formátu psaného materiálu a možnosti prodloužení nebo zkrácení psaného textu. Ikona přímo v aplikace dokonce označuje dostupné kredity, tedy jakýsi počet pokusů. To naznačují, že uživatelé mohou mít omezené možnosti použití, které se pravidelně obnovují.

Velmi pravděpodobně jde podobnou snahu učinit běžnou aplikaci chytrou, jako když Microsoft zapojil AI do aplikace Malování. Funkce Cocreator v Malování umí generovat různé obrázky a přetvářet vámi vytvořená díla. I zde ale platí speciální kreditový systém, tedy není tuto funkci možné používat neomezeně.

Mohlo by vás zajímat

Funkce Cowriter – kdy dorazí?

Funkce Cowriter pro Poznámkový blok v tuto chvíli není dostupná pro všechny, Microsoft ale evidentně pracuje na postupném zpřístupnění. Pokud budete chtít umělou inteligence používat, budete se muset přihlásit svým Microsoft účtem. Pro neregistrované uživatele tyto funkce nebudou dostupné.

Poznámkový blok, coby zcela elementární textový editor, je součástí operačního systému od Microsoftu již od roku 1983; nejprve DOS, následně Windows. Postupně procházel velkými inovacemi, ať už co do funkcí, tak designu. Přidání funkcí umělé inteligence Cowriter však patří k těm nejzásadnějším změnám v historii.

Zdroj: @PhantomOnEarth / X, XDA Developers


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud