Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Z Windows zmizí extrémně oblíbená aplikace: nahradí ji placený program

Jakub Fišer 04.09.2023
Zdroj: Unsplash / Windows, koláž Jakub Fišer

Zapalte svíčku, dalšímu oblíbenému programu ze systému Windows zvoní umíráček. S nejnovější aktualizací totiž ze systému zmizí tolik populární textový editor WordPad, který lze ve Windows používat pro základní editaci textu již od roku 1995. Teď se po něm zapráší a zůstane jen ve vzpomínkách.

Kapitoly článku

WordPad končí ve Windows

V pátek Microsoft v oficiálním příspěvku oznámil, že ze systému Windows 11 zmizí aplikace WordPad, tedy jakýsi výchozí editor textových dokumentů. „Aplikace WordPad již není aktualizována a bude odstraněna v některé z budoucích verzí systému Windows. Doporučujeme Microsoft Word pro bohaté textové dokumenty, jako jsou .doc a .rtf, a Poznámkový blok [Notepad] systému Windows pro prosté textové dokumenty, jako je .txt,“ napsal k tomu Microsoft.

Toto oznámení přišlo dle oficiálních poznámek 1. září, tedy v pátek. Pokud jste od té doby své zařízení s Windows 11 neaktualizovali, nejspíš máte WordPad stále v systému. Při jakékoliv další větší aktualizaci ale dojde k jeho nevratnému odstranění.

Používáte ve Windows aplikaci WordPad?

Snímek obrazovky s WordPadem ve Windows
Snímek obrazovky s WordPadem ve Windows
Zdroj: Pavel Trousil / Chip.cz

Americký gigant aplikaci již nějakou dobu nepodporuje, nevylepšuje, což se však nedá říci o aplikaci Notepad, tedy výchozí poznámkový blok. Ten Microsoft jen nedávno obohatil o zajímavé funkce, jako je automatické uložení, ale i další.

Lehce úsměvně však působí, že Microsoft zruší aplikaci WordPad, aniž by však nabídl obdobnou bezplatnou alternativu. Jeho program pro úpravu textů – Microsoft Word – je součástí balíčku Office a ten je standardně placený. Balíček Office 365 je nabízen za 189 Kč měsíčně, popřípadě za 1899 Kč ročně. Word můžete zadarmo využívat pouze po omezený čas, popřípadě na webu, potřebujete ale přístup k internetu.

Zdroj: Microsoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud