Datové koncerny Amazon, Meta (mateřská společnost Facebooku a Instagramu) a Microsoft se při napájení svých datových center ve velké míře spoléhají na jadernou energii. Důvodem tohoto rozhodnutí je především prudký nárůst energetické náročnosti. Provoz umělé inteligence a cloud computingu zvyšuje poptávku po elektřině. Společnosti považují jadernou energii za spolehlivý zdroj elektřiny s nízkými emisemi. Realizace jejich plánů však naráží na značné regulační i praktické překážky. Americká vláda některé žádosti společností zamítla. A objevily se také další komplikace.
Jaderná energie pro snadno dostupnou elektřinu
Aby mohla Meta zásobovat své datové centrum umělé inteligence elektřinou, plánuje ho postavit v blízkosti stávající jaderné elektrárny. IT skupina Marka Zuckerberga se však u tohoto projektu potýká se stále většími problémy. Jednou z potíží je nález vzácného druhu včel na uvažovaném místě. To by mohlo vést ke zpoždění, protože zde bude třeba brát ohled na ochranu přírody.
S podobnými překážkami se potýká i Amazon. Společnost hodlá vybudovat hyperskalární datové centrum poblíž jaderné elektrárny u Susquehanny ve státě Pensylvánie. E-shopový a streamovací gigant plánuje využívat velkou část zde vyrobené elektřiny. Žádost o přímé propojení elektrárny a datového centra ale Federální energetická regulační komise (Federal Energy Regulatory Commission – FERC) zamítla. FERC argumentovala tím, že takové propojení by mohlo ovlivnit spolehlivost dodávek elektřiny pro ostatní zákazníky. V neposlední řadě by odběry Amazonu výrazně snížily kapacitu elektrárny.
Microsoft zase realizuje jiný projekt, v jehož rámci má být znovu uveden do provozu reaktor na ostrově Three Mile Island v Pensylvánii. V roce 1979 došlo v reaktoru 2 k roztavení aktivní zóny. A před pěti lety byl z provozu vyřazen také blok 1. Microsoft nyní do projektu investuje v přepočtu 36,5 miliardy korun. I zde je však projekt zatím v rané fázi a mohl by narazit i na regulační překážky.
Jaderná energie místo obnovitelných zdrojů
Tyto výzvy ukazují, že je nutné myslet na vhodné zásobování energií již v rané fázi před výstavbou nových datových center. Využití jaderné energie pro napájení je sice logické, ale pro mnohé stále kontroverzní. Na jedné straně nabízí trvalý zdroj elektřiny, který nezpůsobuje žádné přímé emise CO₂. Na druhé straně skrývá rizika vyplývající z možných havárií, radioaktivního odpadu a vysokých nákladů na výstavbu a údržbu. Obavy veřejnosti a regulačních orgánů jsou často překážkou, a proto musí uvedení nových reaktorů nebo opětovné zprovoznění již postavených reaktorů projít zdlouhavým povolovacím řízením.
Obnovitelné zdroje energie, především solární a větrná energie, nabízejí udržitelnou alternativu, ale potýkají se s problémy, jako je závislost na počasí a obtížné skladování energie. Často dodávají elektřinu nepravidelně, a proto velká datová centra dosud musela sázet na spolehlivější, ale většinou ekologicky problematické zdroje energie.
Zdroj: TechCrunch