Další podvod „na inzerát“
O tomto případu informovalo krajské policejní ředitelství Jihočeského kraje. Žena se přihlásila na nejmenovaný internetový bazarový portál, aby tam prodala své šaty za 200 korun. Na inzerát jí odpověděl podvodník.
Modus operandi byl stejný jako v případě námi zmapovaných podvodů na Bazoši a na Facebook Marketplace, o kterých informujeme s železnou pravidelností.
Dle policie zaslal podvodník ženě do e-mailu podvržený odkaz, který lákal na to, aby se přes něj přihlásila do internetového bankovnictví. Šmejd měl ženu přitom ubezpečit, že po přihlášení do internetové banky jí bude připsána částka za prodej šatů.
Žena přišla o 100 tisíc korun
Žena tak vyplnila přihlašovací údaje do falešného formuláře a přihlášení opakovaně stvrdila biometrickým ověřením, tedy otiskem prstu. Jak uvádí policie, tímto krokem umožnila pachateli manipulaci s jejími penězi. Z účtu jí mělo být odcizeno víc jak 100 tisíc korun.
Právě podvržený odkaz vedoucí na falešný web banky je nejčastějším způsobem, jak se snaží podvodníci oklamat své oběti na inzertních portálech.
Obvykle prokáží zájem o zboží, slíbí zařízení dopravy a pak po vás chtějí, abyste jim vyplnili číslo karty nebo rovnou internetové bankovnictví. To abyste mohli obdržet peníze. Namísto toho vám ale vysají konto, ke kterému jste jim dali dobrovolně přístup.
Jiné případy podvodů
Nedávno však policie informovala také o dalších způsobech, jak dochází na inzertních portálech. Dvojice mladých mužů z Ústecka okradla během dvou let 651 lidí, a to pouze tak, že na inzertním portálu nabízeli neexistující zboží a od zájemců vybírali zálohu předem. Oběma teď hrozí až 8 let vězení.
Zdroj: Policie ČR