Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Další podvod: jeden telefonát s podvodníkem stál seniora 3 miliony korun

Jakub Fišer 13.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Internetovým podvodníkům se v poslední době na českém území nebývale daří. Policie informuje o dalším případu, kdy bylo prakticky přes telefonát vylákáno z nicnetušícího seniora několik milionů korun. Dbejte zvýšené opatrnosti, pokud obdržíte telefonát týkající se investicí všeho druhu.

Kapitoly článku

Podvodník okradl důchodce

Policejní ředitelství Královéhradeckého kraje se od minulého týdne zabývají případem podvodu, kdy měl neznámý pachatel přes internet vylákat ze 79letého seniora z Náchodska velký finanční obnos. Vydával se přitom za investiční poradce a chtěl starému muži „pomoci zúročit jeho finance“.

Senior na policii vypověděl, že jej kontaktoval muž po telefonu a představil se jako investiční poradce. Důvěřivý senior jej seznámil se svou finanční situací a podvodník okamžitě zavětřil příležitost důchodce okrást.

Přesvědčil jej, aby si do počítače nainstaloval program Anydesk, který umožňuje vzdálený přístup k ploše. Za pomocí nainstalovaného programu pak šmejd prováděl na účtu seniora finanční pohyby za účelem údajného investování. Senior přes aplikaci v telefonu všechny platby potvrzoval.

Mohlo by vás zajímat

Škoda přes 3 miliony

Policie je obecně skoupá na detaily, nicméně uvádí, že postarší důchodce takto převedl na účet podvodníků víc jak 3 miliony korun. Není jasné, za jak dlouho z účtu důchodce tolik peněz zmizelo, ani zdali mu během převádění peněz volal skutečný kontakt z jeho banky, aby ho upozornil na podvod.

Pokud bude pachatel dopaden, hrozí mu za podvod odnětí svobody až na 8 let. Policie a české bankovní společnosti před podobnými „navolávači“ často varují. „Policisté apelují na veřejnost – Buďte obezřetní a chraňte své finanční prostředky. Nedůvěřujte nepřiměřeně výhodným nabídkám pro zhodnocení svých peněz,“ uvádí PČR.

Jak se bránit proti podvodům?

Po telefonu nikomu cizímu, kromě ověřených institucí:

  • nesdělujte své osobní údaje
  • nezasílejte ofocené osobní doklady
  • nesdělujte tištěné informace z platební karty
  • nesdělujte kód, kterým by vzdáleně přistupoval k vašemu počítači
  • pokud je k vašemu počítači někdo z nějakého důvodu vzdáleně připojen, tak neprovádějte přihlášení do svého internetového bankovnictví
  • nesdělujte bankovní autorizační SMS kódy, či jiným způsobem cizí osobě neautorizujte platbu

Zdroj: Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud