Přejít k hlavnímu obsahu

Nechávají daleko za sebou i „zelené“ Německo: země, které dvacetinásobně zvýšily podíl obnovitelných zdrojů energie

Josef Mika 25.06.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Svět se stále více zaměřuje na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2000 se celosvětová kapacita v této oblasti zvýšila více než pětkrát. Zatímco však některé regiony šlapou na plyn, jiné stále váhají.

Kapitoly článku

Podle údajů Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) vzrostla celosvětová kapacita obnovitelných zdrojů energie mezi lety 2000 a 2023 o úctyhodných 415 %. To odpovídá průměrné roční míře růstu 7,4 %. Podle definice IRENA patří mezi obnovitelné zdroje solární, větrná a vodní energie (s výjimkou přečerpávacích elektráren), bioenergie, geotermální energie a energie moří a přílivu.

Asie vede, Evropa a USA ji musí dohnat

Fotovoltaika
info ikonka
Zdroj: Oleksandr Ryzhkov/Freepik
Celosvětová kapacita obnovitelných zdrojů energie vzrostla od roku 2000 o 415 procent.

Zejména v Asii se toho v posledních letech hodně událo. Čína nasadila dechberoucí tempo. Mezi lety 2000 a 2023 zvýšila Říše středu své kapacity obnovitelných zdrojů energie o neuvěřitelných 1 817 %. To znamená, že samotná Čína přispěla k celosvětovému růstu 1,4 terawatty - více než Afrika, Evropa a Severní Amerika dohromady. Není divu, protože Čína také vyrábí nejvíce fotovoltaických modulů na světě. Obrovské výrobní kapacity významně přispívají k rychlému rozvoji solární energetiky v zemi.

Přestože USA a Evropa postupují ve srovnání s Čínou pomaleji, i zde dokázaly v tomto období zvýšit své kapacity o 322, resp. 313 %. Odborníci předpokládají, že zejména ve Spojených státech se expanze zrychlí díky nedávno přijatému ekonomickému programu "Inflation Reduction Act".

Mohlo by vás zajímat

Rozvojové země nezaostávají

Nejsou to však jen průmyslové země, které se stále více obracejí k čisté energii. Rychlého pokroku v oblasti obnovitelných zdrojů energie dosahují také rozvojové a nově industrializované země. Například Afrika dokázala od roku 2000 zvýšit své kapacity o 184 %. To odpovídá průměrnému ročnímu růstu o čtyři procenta.

Obzvláště působivý je vývoj v Indii. Jako nejlidnatější země světa čelí tento subkontinent obrovským výzvám v oblasti dodávek energie. O to více je potěšující, že kapacity obnovitelných zdrojů zde v letech 2000 až 2023 vzrostly o 604 %. To odpovídá ročnímu nárůstu o osm procent.

Mohlo by vás zajímat

IRENA: růst stejně ještě není dostatečný

Přes veškerou euforii je však třeba mít na paměti, že instalovaný výkon není vždy synonymem skutečné výroby elektřiny. Zejména u kolísavých zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny, se mohou výnosy značně měnit, protože jsou ovlivněny počasím a denní a roční dobou.

Navzdory tomuto povzbudivému vývoji tak IRENA ve své nejnovější zprávě "World Energy Transitions Outlook" varuje, že pro dosažení ambiciózních cílů Pařížské dohody o klimatu je třeba do roku 2030 celosvětové kapacity obnovitelných zdrojů energie ztrojnásobit. Na cestě k čisté energetické budoucnosti tedy svět čeká ještě mnoho práce.

Zdroj: IRENA.org

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme