Přejít k hlavnímu obsahu

Soukromá větrná elektrárna? Proč vlastně nemáme na střechách namísto fotovoltaiky větrné turbíny

Josef Mika 27.03.2024
info ikonka
Zdroj: kjpargeter/Freepik

Kromě solární energie může udržitelnou elektřinu poskytovat také větrná energie. Ani v sousedním „zeleném“ Německu (natož pak u nás) ale větrné turbíny na střechách téměř neuvidíte – a má to svůj důvod.

Kapitoly článku

V České republice nejsou větrné elektrárny z více důvodů příliš populární. Energie z nich vyrobená pokrývá méně než jedno procento spotřeby elektřiny v ČR. Naopak například v Německu je větrná energie s podílem přibližně 27 % důležitou součástí dodávek elektřiny. Kromě velkých systémů tam existují (u nás téměř neviděné) také menší řešení, která mohou využívat i drobní spotřebitelé, podobně jako solární panely: tzv. malé větrné turbíny.

K čemu jsou ale tato řešení vlastně dobrá? Má taková mini větrná elektrárna na střeše vůbec smysl? A proč takové systémy u nás nejsou téměř k vidění? Pojďme se na to podívat blíže.

Vyplatí se větrník na střeše?

přehrát
Zdroj:

Nejdůležitější otázkou pro soukromé uživatele je, zda se instalace takového systému finančně vyplatí. Německé Spotřebitelské poradenské centrum NRW na svých webových stránkách zveřejnilo studii, která bohužel ukazuje, že se větrné turbíny na střechách (ještě stále) nevyplatí.

Jako příklad při běžně vhodném umístění domu (z hlediska větrných podmínek):

  • Průměr rotoru: 1 m 
  • Plocha rotoru: 0,8 m² 
  • Výnos za rok: ~100 kWh

Pokud byste elektřinu používali výhradně pro vlastní potřebu, ušetřili byste přibližně 800 korun ročně. Pro srovnání, roční spotřeba běžné domácnosti se pohybuje mezi 20 000 a 80 000 korunami.

Mimochodem: Při dvojnásobném průměru se výnosy zčtyřnásobí. V závislosti na umístění a kvalitě malé větrné elektrárny však může být výnos i nižší.

Jaké argumenty hovoří proti malým větrným elektrárnám?

Větrná elektrárna - výkon
info ikonka
Zdroj: MeteoSource
Graf předpokládaného výkonu velké větrné 120m elektrárny v oblasti Prahy ukazuje, že v případě malých vertikálních elektráren umístěných na střechách budov nemůžeme v našich oblastech očekávat žádné zázraky.

Nejen relativně nízký výnos odrazuje běžné spotřebitele od pořízení takového systému. Také pořizovací náklady jsou ve srovnání se solárními články výrazně vyšší.

Další argumenty proti vlastní větrné elektrárně jsou v současné době tyto:

  • Náročnost údržby
  • Možné bzučivé zvuky a vibrace
  • Malosériová výroba
  • Pro instalaci nutný masivní stožár, v mnoha případech nutné stavební povolení.

Mohlo by vás zajímat

Malé větrné elektrárny mají řadu nevýhod

Silně zastavěné oblasti nebo oblasti s okolními lesy jsou nepříznivé, protože zpomalují vítr. Naopak vhodná jsou exponovaná místa. To, zda je váš pozemek potenciálně vhodný pro umístěni jakékoliv větrné turbíny, zjistíte pouze tak, že si necháte provést měření větru odborníkem. Takové měření je však nákladné.

Životnost větrných turbín v porovnání s fotovoltaikou

Další nevýhodou větrných turbín je jejich omezená životnost: na rozdíl od fotovoltaických modulů, které vydrží 20 let nebo déle, je výdrž větrných turbín kvůli pohyblivým součástem značně kratší.

Co charakterizuje správnou větrnou turbínu?

Dobrá větrná turbína je odolná proti bouřkám, má tichý chod, dlouhou životnost a všechny potřebné certifikáty. Dobré turbíny však jsou velmi drahé.

Kde by měla být větrná turbína umístěna?

Nejlépe co nejvýše a bez překážek v bezprostřední blízkosti. Na střeše vašeho domu není účinek optimální, protože vítr je vířen budovou a vibrace by se mohly přenášet do obytných prostor. Ideální je proto montáž na vysoký stožár dále od budovy.

Mohlo by vás zajímat

Závěr: malé větrné turbíny nejsou v současné době pro většinu spotřebitelů atraktivní

U větrných elektráren jde především o výšku a tu běžné rodinné domy jednoduše nenabízejí. Kvůli této překážce bude větrná energie pro soukromé účely pravděpodobně ještě dlouho neatraktivní. V současnosti kraluje zavedená alternativa v podobě solárních článků.

Zdroj: Verbrauchzentrale NRW


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme