Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Je lepší WhatsApp, nebo chatovací služba iMessage od Applu? Mark Zuckerberg má jasno

Jakub Fišer 20.10.2022
info ikonka
Zdroj:

Na poli chatovacích aplikací se opět rozhořel spor mezi dvěma světy. Co hůř, přiživují jej i Tim Cook jako šéf Applu, ale i Mark Zuckerberg jako šéf firmy Meta, která zřizuje WhatsApp, Messenger a další služby. O co jde tentokrát?

Kapitoly článku

Pokud máte kauzy spojené s chatovacími platformami rádi, nejspíš vám není neznámý rozkol mezi zelenými a modrými bublinami. Zatímco modré bubliny v chatu symbolizují internet a rychlou komunikaci (využívá je Facebook Messenger nebo iMessage), zelené mají představovat spíše offline komunikaci, SMS zprávy, popřípadě WhatsApp – který platí jako taková výjimka potvrzující pravidlo.

Zuckerberg: WhatsApp je bezpečnější

Šéf a zakladatel Facebooku, respektive firmy Meta, Mark Zuckerberg, sdílel na svém profilu na Instagramu reklamu na WhatsApp. Ta zobrazuje zelenou bublinu, modrou bublinu a také “bezpečnou bublinu”, která je evidentně z WhatsAppu (nechybí ani dvojitá fajfka). Příspěvek ještě doplnil sdělením, že “WhatsApp je mnohem bezpečnější než iMessage a více dbá na soukromí uživatelů”.

Klíčovým aspektem zabezpečení chatovacích platforem je v tomto ohledu konečné šifrování (end-to-end). To však používá jak WhatsApp, tak iMessage. A ač to není úplně nejvhodnější metrika, WhatsApp – potažmo Meta – má za sebou mnohem víc bezpečnostních kauz, než Apple a jeho zabezpečení uživatelských dat.

WhatsApp má máslo na hlavě

Namátkou se sluší zmínit třeba nesčetné úniky přihlašovacích údajů k Facebooku, skladování hesel uživatelů bez šifrování, kauza Cambridge Analytica nebo případ, kdy byl přes WhatsApp napaden smartphone nejbohatšího muže světa, Jeffa Bezose. Možná ale, že Meta moc dobře ví, jakou vizitku z hlediska zabezpečení svých služeb má a proto se ji snaží vylepšit.

Ať už tak či onak, uživatelé, kteří nechtějí stát ani na jedné straně tohoto sporu – a nechtějí tedy používat iMessage ani WhatsApp, mají plno možností. Namátkou: Telegram, Signal, Threema nebo třeba Wickr Me.

Zdroj: @zuck / Instagram, GSMArena


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme