Googlu se nelíbí podmínky konkurence
Předmětem této stížnosti je vlastně korporátní cloudová služba Azure. Ta se využívá k vytváření, hostování a škálování webových aplikací prostřednictvím datových center Microsoftu. Ve stejném segmentu velice úspěšně obchoduje i Amazon, Oracle, IBM nebo společnost Google.
Podle té Microsoft sahá po antimonopolních praktikách, když svým zákazníkům komplikuje přechod ke konkurenci, a to například přísnými podmínkami při přesunu k hlavním konkurentům – Google Cloud a Amazon Web Services. V takovém případě musí zákazníci za migraci zaplatit až 5× více než při přesunu k jiným společnostem.
Google ve svém blogovém příspěvku vysvětlujícím stížnost uvádí, že praktiky společnosti Microsoft „významně poškozují evropské společnosti a vlády“, stojí evropské podniky 1 miliardu eur (přes 25 miliard korun) ročně, plýtvají penězi daňových poplatníků a potlačují hospodářskou soutěž.
Podle Microsoftu vše v pořádku
Tisková mluvčí Evropské komise Lea Zuberová potvrdila, že stížnost byla přijata a Komise se jí bude zabývat stejně, jako kteroukoliv jinou stížností na ohýbání volného trhu.
„Microsoft vyřešil podobné obavy evropských poskytovatelů cloudových služeb smírně, a to i poté, co Google doufal, že bude pokračovat v soudním sporu. […] Poté, co se nám nepodařilo přesvědčit evropské společnosti, očekáváme, že podobně se Googlu nepodaří přesvědčit Evropskou komisi,“ napsal mluvčí Microsoftu v tiskovém prohlášení pro server Engadget.
Přitom na Microsoft za podobné zvláštní ohýbání volného trhu podala stížnost už na konci roku 2022 obchodní organizace pro evropský cloudový průmysl CISPE. Tehdy obvinila společnost z protisoutěžních praktik s Azure, nápadně podobných dnešním stížnostem společnosti Google.