Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Fanoušci levných nákupů, pozor: Temu a Shein mají i nebezpečné dvojníky

Jakub Fišer 29.02.2024
Zdroj: se svolením Temu

Čínské internetové obchody, jako je Temu, Shein, Wish, AliExpress a další mají mezi uživateli obrovské množství fanoušků. Tyto obchody však představují riziko pro vaše soukromí, jak jsme si ukázali již v několika článcích. Další riziko, které je s nimi nepřímo propojené, jsou falešné aplikace, které se snaží zmást nepozorné zákazníky.

Kapitoly článku

Pozor na Temu – opravdové i falešné

Popularitu těchto obchodů se snaží zneužít řada podvodníků, jak upozorňuje společnost Check Point Software Technologies.

„Cílem podobných podvodů jsou především krádeže přihlašovacích údajů. V posledních týdnech jsme zaznamenali desítky a stovky těchto podvodů. Za poslední tři měsíce bylo zaregistrováno více než 800 nových domén s názvem Temu,“ uvedl bezpečnostní expert Petr Kadrmas.

Naštěstí nejde o podvodné aplikace, ty by totiž Google i Apple okamžitě vyřadili ze svých obchodů s aplikacemi. Uživatelům však mohou přijít podvodné e-maily, které lákají na přihlášení do Temu, Shein či dalšího obchodu.

Mohlo by vás zajímat

Lákavá „výhra“ a pak vás okradou

Aby vás „přinutili“ přihlásit se, lákají na hodnotnou výhru, slevu a podobně. „Podvodné e-maily lákají mimo jiné na informaci, že příjemce  je výhercem nějaké atraktivní ceny. E-mail údajně pochází od ‚Temu rewards‘, ale ve skutečnosti je odeslán z e-mailové adresy onmicrosoft.com,“ varují kyberexperti Check Point.

Tento klasický phishingový trik láká na ty nejméně pozorné uživatele – a také na ty, kteří se nechají snadno obalamutit slevou či „něčím zdarma“. Pakliže vám někdo nabízí cokoliv zdarma, dbejte zvýšené obezřetnosti a pamatujte, že každá sleva něco stojí.

Zrovna čínské e-shopy jako Temu nebo Shein mají problematickou péči o uživatelská data. Hovoří se o tom, že údaje o zákaznících přeprodávají dál, díky čemuž může snadno dojít k jejich zneužití. Dle tvrzení portálu Lupa.cz se o Temu a spol. zajímá i česká Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Zdroj: Check Point tisková zpráva, Lupa.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud