Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Obchod Temu v roce 2024: na co si musíte dát největší pozor?

Jakub Fišer 08.01.2024
Zdroj: Temu / oficiální press kit

I v roce 2024 je aplikace obchodu Temu nejoblíbenější jak v Google Play, tak v konkurenčním Apple App Store. I v tomto roce ale budou přetrvávat varování před tím, jak rizikově tento čínský e-shop pracuje s citlivými údaji a také před tím, jaké produkty se na e-shopu nachází.

Kapitoly článku

Aplikace Temu jako hit

O aplikaci Temu, která láká na levné nákupy už od 9 korun, jsme informovali v dubnu roku 2023. Tehdy se aplikace dostala do USA, krátce nato vzala útokem i Evropu a Česko. Jak už zaznělo, v obchodech Google Play i App Store platí za aktuálně nejúspěšnější bezplatnou aplikaci.

Je však na místě před nakupováním na Temu znovu varovat. Platforma funguje trochu podobně jako tržiště Amazon nebo stránky AliExpress – samotné Temu nic neprodává, prostřednictvím něj nabízí své produkty jednotliví výrobci.

Mohlo by vás zajímat

Rady pro bezpečné používání Temu

Faktem zůstává, že Temu se velmi snaží dohlížet na to, aby nakupování bylo příjemné a zákazník se nemusel bát o své peníze ani o čas, který s nakupováním stráví. Jakých rad se tedy držet, abyste nenaletěli a zůstali v bezpečí?

  • Výběr zboží – při výběru dbejte na to, jak jednotlivé produkty vypadají na oficiálních obrázcích v porovnání s fotografiemi uživatelů v recenzích.
  • Velikost oblečení – při nakupování na čínských e-shopech může být udaná velikost odlišná od té, na kterou jste zvyklí z evropských obchodů. Pokud je to možné, vyžádejte si tabulku velikostí.
  • Pozor na barvu a materiál – jelikož si objednávané zboží nemůžete osahat ani prohlédnout, musíte pořádně zkontrolovat udanou barvu a materiál, ze kterého je produkt vyroben. Ideálně se opět podívejte do sekce recenzí uživatelů.
  • Vypněte si upozornění v mobilu – aplikace Temu umí být velmi otravná. Radíme proto přejít do nastavení telefonu a u aplikace deaktivovat jakékoliv upozornění. Také se vám může hodit odhlásit se z marketingových e-mailů Temu.
  • Vypněte sledování polohy – o práci s uživatelskými daty jsme již informovali. Doporučujeme u aplikace v mobilu deaktivovat sledování polohy, přístup ke kontaktům, galerii, mikrofonu i fotoaparátu.

Mohlo by vás zajímat

Jako vždy, tak i u Temu platí, že pokud něco vypadá příliš dobře na to, aby to byla pravda, musíte být opatrní. Temu je sama o sobě seriózní platforma a nejedná se o phishing nebo podvod, mnoho uživatelů hodnotí svou zkušenost s Temu velmi pozitivně. Je však těžké posoudit kvalitu produktů před nákupem.

Jiní zákazníci totiž uvádí, že zboží vůbec nedorazilo a že zákaznický servis byl neochotný. Malé „zbytkové“ riziko tedy zůstává. Proto se pokud možno vyhněte objednávání drahých výrobků a věnujte pozornost celním předpisům.

Zdroj: Trustpilot, Chip.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud