Přejít k hlavnímu obsahu

Facebook a Instagram jako semeniště dezinformací? Podle Evropské unie ano

Jakub Fišer 01.05.2024
info ikonka
Zdroj: Brett Jordan / Unsplash

Evropská unie (EU) si zase projednou vzala na paškál velké sociální platformy operující na unijních trzích – Facebook a Instagram. Před blížícími se volbami do Evropského parlamentu se regulátorům nelíbí, že sítě fungují mimo jiné jako semeniště dezinformací, hoaxů a lží či polopravd, které negativně ovlivňují soutěž politických stran v těchto volbách.

Kapitoly článku

Facebook a Instagram na pranýři (zase)

Výkonný orgán EU – Evropská komise – se pustil do obšírného vyšetřování sociálních sítí Facebook a Instagram pod hlavičkou Meta. Podle Komise doposavad platformy Meta selhávaly v otázce boje s dezinformacemi.

Komise se touto problematikou zabývá jednak kvůli nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu, ale jednak také kvůli směrnici o digitálních službách (DSA), která začala platit v loňském roce. Volby se mají v členských státech konat 6.–9. června tohoto roku.

Mohlo by vás zajímat

Porušují směrnici o digitálních trzích?

DSA vyžaduje, aby velké technologické společnosti více bojovaly proti nelegálnímu a škodlivému obsahu na svých platformách, jinak jim hrozí pokuta ve výši až 6 % jejich celosvětového ročního obratu.

„Máme podezření, že moderování obsahu společnosti Meta je nedostatečné a že postrádá transparentnost reklam a interních postupů. […] Proto jsme dnes zahájili řízení proti společnosti Meta, abychom posoudili její soulad se zákonem o digitálních službách,“ uvedla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž a hlavní představitelka iniciativy „Evropská unie v digitálním věku“.

Mohlo by vás zajímat

Meta: Máme vše v pořádku

Meta se brání, uvádí přitom, že obsah na svých platformách moderuje transparentně a dle platných pravidel Evropské unie: „Máme dobře zavedený proces identifikace a zmírňování rizik na našich platformách. Těšíme se, že budeme pokračovat ve spolupráci s Evropskou komisí a poskytneme jí další podrobnosti o této práce.“

Sociální sítě napříč trhem jsou pod obrovským tlakem z hlediska regulace obsahu. Obavy panují nejen z hlediska vzestupu populismu, ale také co do vlivů stran Ruska, Íránu nebo Číny. Evropa v tomto ohledu podniká různé kroky, samotný obsah však regulovat nemůže, proto k tomu nutí jednotlivé provozovatele sociálních sítí.

Zdroj: Reuters


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme