Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konečně funkce pro seniory: Android 15 přinese zásadní designovou novinku

Jakub Fišer 12.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Pro uživatele v pokročilém věku bývá ovládání smartphonu problematické, protože zobrazený obsah je pro ně moc malý. Často nepomáhá ani maximální zvětšení prvků a nastolení tzv. jednoduchého režimu. S celkem přínosnou novinku týkající se právě jednoduchého režimu přijde nová verze systému Android 15.

Kapitoly článku

Android 15 přinese funkci pro důchodce

Předběžní testeři objevili v beta verzi Androidu 14 QPR3 novinku, která by mohla zpříjemnit používání telefonu důchodcům, respektive všem uživatelům s problémovým zrakem.

Nová funkce se má jmenovat „režim snadného přednastavení“ a je zřejmě plánována až pro Android 15. Podle informací z beta verze optimalizuje uživatelské rozhraní systému Android pro lepší čitelnost a snadnější ovládání. Konkrétně dojde k masivnímu zvětšení ikon a textu, přidání kontrastu, vytučnění písma a přidání navigačních tlačítek do spodní části obrazovky.

Android 15 funkce pro důchodce
Zdroj: se svolením Android Authority

Podle serveru Android Authority, který se beta verzí zabývá, se funkce již objevila v nastavení, nebylo však možné ji plně aktivovat. Není tedy zcela jasné, jak bude uživatelské prostředí v tomto maximálně zjednodušeném režimu vypadat.

V aktuální verzi Androidu 14 je možné nastavit lokální zvětšení nebo zvětšit zobrazení prvků a velikost textu. Učiníte tak v Nastavení –> Přístupnost –> Zobrazovaná velikost a text. Mějte prosím na paměti, že je řeč o čistém Androidu.

Mohlo by vás zajímat

Xiaomi, Samsung a další už to mají dávno

Grafické nadstavby třetích stran, jako třeba MIUI od Xiaomi, OneUI od Samsungu nebo Funtouch OS od Viva nabízí vlastní zjednodušené režimy. Ty jsou více či méně invazivní a různě mění systém jako takový.

Čistý Android 14 dosud takovouto funkcí nedisponuje, je tedy rozhodně na místě, že se vývojáři z Googlu rozhodli novinku do systému zahrnout, aby telefony s čistým systémem byly lépe uzpůsobené pro seniorní uživatele. K výrobcům, kteří používají čistý Android bez příkras, patří třeba Motorola, Asus, anebo série Pixel přímo od Googlu.

Zdroj: Android Authority


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud