Nad otázkou, co je nejdůležitějším bezpečnostním nástrojem, se dá diskutovat velmi dlouho. Z hlediska práce s hesly a jejich zabezpečení se doporučují správci hesel, které fungují jak online, tak i lokálně, a nabízejí nástroje pro jednoduchou obsluhu.
Z hlediska bezpečnosti je velmi důležité používat pro každý účet či profil samostatné, dostatečně bezpečné heslo. Správce hesel si je pamatuje za vás, a také opakovaně generuje zabezpečená hesla pomocí zabudovaného generátoru. Dalším tipem pro zvýšení bezpečnosti je spolehnout se na doplňkového pomocníka, a to dvoufaktorové ověření. S tím pomůže například aplikace Authy.
Stáhněte si: Authy
Authy – nástroj pro dvoufaktorové ověřování
Pomocí aplikace Authy si můžete aktivovat dvoufaktorové ověřování pro přihlašování do účtů a profilů. Je k dispozici pro nejpoužívanější mobilní a desktopové platformy.
- Výhody
- jednoduchá obsluha
- ochrana dvoufaktorovým ověřením (2FA)
- rychlé a stabilní
Dvoufaktorové ověřování: jednoduše vyšší míra zabezpečení
Dvoufaktorové co, prosím? Není třeba si dělat starosti. Dvoufaktorové ověření, nebo autentizace (2FA) může sice pro někoho být těžkopádným výrazem, ale v praxi vám poskytne mnohem větší bezpečnost. Předpokládejme, že jste už svým uživatelským účtům přiřadili zabezpečená hesla, nicméně i ta se mohou v případě krádeže dat dostat do nesprávných rukou. U dvoufaktorového ověření vstupuje do hry ještě další prvek ochrany, který je pro úspěšné přihlášení nezbytný. Musíte tedy zadat kromě kombinace přihlašovacího jména a hesla také jednorázový kód. Ten je generován aplikací, jako například Authy, a je platný pouze po dobu třiceti sekund.
Pokud by vám v takovém případě bylo ukradeno heslo, útočník se ani tak nemůže přihlásit, protože mu bude chybět ověření druhým faktorem. Tento způsob se dá použít například pro účty Gmail, Microsoft, PayPal nebo Facebook.
S dvoufaktorovou autentizací počítá už i Apple, který uvedl update své aplikace iCloud. Ta by měla nově umožnit synchronizaci hesel a jejich používání v prostředí Windows. K přihlášení bude také nezbytná 2FA, kterou bude potřeba v účtu aktivovat. To je dobré i z toho důvodu, že uživatelé budou velmi pravděpodobně synchronizovat všechna svá hesla. Nejprve by to měl umožňovat doplněk pro Chrome. Plugin pro Firefox ještě oznámen nebyl, ale měl by následovat co nejdříve.
Podobně jako Authy pracuje i aplikace pro podporu 2FA od Google: Google Authenticator. Ten se loni dočkal významné aktualizace. Zásadní inovace je v převodu účtů mezi zařízeními, který je nyní výrazně jednodušší. Doposud uživatelé museli buď přenést každý jednotlivý kód, nebo nejprve deaktivovat a poté znovu aktivovat dvoufaktorovou autentizaci pro každý účet.
Authy jako aplikace
Aplikace Authy je k dispozici také pro mobilní platformy Android a iOS. Máte ji tak spolu se smartphonem stále při sobě. | Zdroj: Authy
Authy je obzvlášť praktická v podobě mobilní aplikace, protože smartphone obvykle nosíte stále při sobě a kdo pracuje na PC nebo Macu, dostane jednorázový kód odděleně od druhého zařízení. Používání aplikace je stejně snadné v obou systémech: je potřeba aktivovat 2FA pro konkrétní službu, což se zpravidla provádí v nastavení zabezpečení. V aplikaci Authy poté klepnete na "Přidat účet" a spárujete si aplikaci se zvolenou službou.
Authy na desktopu
Desktopová verze Authy také stojí za bližší prozkoumání. | Zdroj: Authy
Authy má v nabídce i desktopové verze a i ty fungují velice dobře. Kromě Windows jsou podporovány také operační platformy macOS a dokonce i Linux. Pro nastavení aplikace je potřeba zadat mobilní telefonní číslo, protože přes něj bude Authy propojena. Na telefonu musíte ještě potvrdit, že pro 2FA bude využíváno další zařízení. Provedete do v části "Settings" pod položkou "Devices", kde si můžete potřebná zařízení přidat.
Jinak toho na nástroji Authy není o mnoho více, je jednoduchý a snadno použitelný. Každého, kdo se často přihlašuje pomocí 2FA, potěší funkce vyhledávání. Jinak lze vygenerované kódy snadno zkopírovat do schránky a odtud je vkládat do přihlašovacího okna.
Synchronizace na pozadí funguje prostřednictvím šifrované zálohy. Pro zabezpečení verze pro stolní počítače je dobré si v nastavení aktivovat hlavní heslo. Program pro desktopové platformy je praktický i z jiného důvodu: pokud byste ztratili mobilní telefon, v případě mobilní aplikace byste už nadále neměli přístup k 2FA kódům.
Vyšší úroveň zabezpečení s malým úsilím
Pokud jste doposud nepoužívali správce hesel, stojí za to některý z nich vyzkoušet. Také je dobré přestat používat opakovaná hesla, tedy stejné heslo pro přístup k různým účtům a službám. Poté je vhodné povolit 2FA na všech důležitých účtech a instalovat některou z podporujících aplikací, například Authy. To přináší další stupeň zabezpečení. Mobilní verze je vhodná, desktopové verze jsou praktickým doplňkem, majícím výhody z hlediska správy.