O skonu slavného vědce informovala Texaská univerzita na svých webových stránkách a na sociálních sítích:
„Ve věku 100 let zemřel v neděli John B. Goodenough, profesor Texaské univerzity v Austinu, který je známý po celém světě díky vývoji lithium-iontové baterie. Goodenough byl oddaným veřejným činitelem, vyhledávaným mentorem a geniálním, ale skromným vynálezcem.“
Otec Li-Ion baterií
John Bannister Goodenough se narodil 25. července 1922 v německém městě Jena, jen něco přes 100 kilometrů od hranic s Českem. Jeho rodiče byli Američani, otec dokonce přednášel na Yaleově univerzitě historii náboženství.
John po dokončení titulu Ph.D. zamířil do Lincolnovy laboratoře na Massachusettském technologickém institutu (MIT), kde se mimo jiné věnoval i vývoji magnetických pamětí RAM. Skutečný průlom v jeho kariéře přišel až v 80. letech.
Goodenough identifikoval a vyvinul kritické katodové materiály, které poskytují vysokou hustotu energie potřebnou pro napájení elektroniky, jako jsou mobilní telefony, notebooky a tablety, a také elektrických a hybridních vozidel.
Goodenough obdržel ocenění Nobelovy ceny | Zdroj: se svolením Texaské univerzity v Austinu
V roce 1979 se svým výzkumným týmem zjistil, že použitím oxidu kobaltu lithného jako katody lithium-iontové dobíjecí baterie je možné dosáhnout vysoké hustoty uložené energie s jinou anodou než kovovým lithiem. Tento objev vedl k vývoji materiálů na bázi uhlíku, které umožňují použití stabilních a ovladatelných záporných elektrod v lithium-iontových bateriích.
Vynález Li-Ion baterií byl na světě. Již v roce 1991 japonská společnost Sony nasadila první Li-Ion baterii vyvinutou právě Johnem Goodenoughem.
Za své úspěchy na poli vědy a techniky si Goodenough vysloužil v roce 2019 Nobelovu cenu za chemii. Ve věku 97 let se stal nejstarším laureátem tohoto akademického ocenění. Zemřel jen necelý měsíc před svými 101. narozeninami.
Zdroj: Texaská univerzita v Austinu