Přejít k hlavnímu obsahu

Z rákosí rovnou do cloudu: Huawei kvůli vědcům odposlouchává vzácné ptáky

Jakub Fišer 11.10.2024

Technologie 5G má obrovský přesah nad rámec mobilního internetu. Je to širokopásmová technologie, která umožňuje například i propojení technologií a produktů v rámci internetu věcí (IoT). Například v Rakousku díky této technologii Vídeňská univerzita zkoumá vzácné druhy ptactva. Jak je to možné? Pomáhá jim v tom technologie čínského Huawei.

Kapitoly článku

Výzkum v rakouském národním parku

Na samém východě Rakouska se nachází Národní park Neusiedler See – Seewinkel, jehož ústředním bodem je Neziderské jezero, součást světového kulturního dědictví. Vídeňská univerzita v tomto parku zkoumá například rákosové porosty, ale také na 60 druhů ptáků, kteří v rákosí hnízdí.

Běžný výzkum ptáků v tomto národním parku probíhá pomocí primitivních zařízení společnosti AudioMoth, které nahrávají a ukládají zvuk. Jde vlastně o desku s mikrofonem svázanou dohromady s akumulátorem a zavřenou v neprodyšném plastovém sáčku, což zajišťuje odolnost proti vnějším vlivům počasí.

Nevýhodou těchto zařízení je, že je pracovník parku musí pokaždé fyzicky navštívit, data z nich vyjmout a vyměnit baterii. V režimu, jaký má park nastavený, vydrží tyto offline sběrače zhruba 3 měsíce (při tom, že zvuk je nahráván 1 minutu každých 10 minut). Původně jich bylo nasazeno 70, aktuálně se jich v parku nachází zhruba 56. Lidský faktor však v tom údajně nehraje roli, většina se ztratila, spadla do vody nebo byla poničena zvířaty.

Mohlo by vás zajímat

Huawei poslouchá ptáky

Nicméně v roce 2021 se do projektu zapojil Huawei. Ten poskytl národnímu parku a zaměstnancům Vídeňské univerzity dvojici hypermoderních sběračů informací nazvané Guardian, tedy „strážce“.

V zásadě jde o zařízení velké asi jako minipočítač s dvojicí mikrofonů pro sběr dat – v tomto případě zvukových záznamů zvířat –, dále s akumulátorem a typickou solární slunečnicí, tedy fotovoltaickými panely ve tvaru slunečnice, které Gurdiana napájí při slunečném počasí.

Strážce, nebo chcete-li Guardian, umí zvuk nahrávat minimálně stejně dobře jako jeho offline kolegové. Výhoda však tkví v tom, že on může data rovnou odesílat na cloud. A právě s tím pomáhá Huawei.

Solární panel Guardian
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Slunečnice pro sběr fotovoltaické energie pro chod Guardiana
Mikrofon umístěný u Guardiana
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Mikrofon umístěný u Guardiana

Vědci jsou nadšení

Guardian je totiž pomocí jejich telekomunikačního řešení připojen k veřejné síti 5G, konkrétně u rakouského operátora Magenta Telekom, takže může s minimální latencí okamžitě pracovat. Zároveň „strážce“ skutečně stráží, sám totiž dokáže rozeznat například zvuk střelby nebo motorové pily a dokáže okamžitě informovat zaměstnance.

Praxe je pak jednoduchá. Vědci převzatá data proženou platformou Arbimon, která je vyčistí od hluku a může začít analýza „ptačí řeči“. Biologové z národního parku umí z mnoha hodin záznamů zjistit, které druhy ptáků v rákosí hnízdí, kdy se chystají k páření (podle zpěvu) a také kdy se stěhují do tepla. V Česku bohužel Huawei žádný takový podobný projekt nerealizuje.

Zdroj: Huawei, autorský text


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme