Přejít k hlavnímu obsahu

Z laboratoře do reálného provozu: Google plánuje nasazení 3D videotelefonie

Pavel Trousil 15.05.2024

Google již několik let pracuje na nové formě 3D videotelefonie v rámci projektu Starline. Nyní to vypadá, že by se tato zajímavá technologie mohla dostat z laboratoří na trh. V čem je jiná, než klasická videotelefonie a kdy si poprvé 3D zavoláme?

Na konferenci Google I/O 2021 generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai představil inovativní systém videotelefonie nazvaný pracovně Project Starline. Uživatelům umožňuje videohovory ve 3D a to bez speciálních brýlí. Díky využití umělé inteligence a dalších technologií by se uživatelé měli cítit, jako by byli fyzicky ve stejné místnosti jako osoba, se kterou hovoří.

Google technologii Starline prezentuje jako jakési "kouzelné okno". S druhou osobou můžete mluvit, gestikulovat a navazovat oční kontakt, jako byste byli ve stejné místnosti. Schůzky v aplikaci Starline by tak měly připomínat spíše setkání ve stejné místnosti, než tradiční videohovory.
 

Google
info ikonka
Zdroj: Google
Účastníci hovoru jsou zachyceni jako 3D modely a přehrávají se na koncovém zařízení svého virtuálního protějšku jako 3D animace v reálném čase.

Google na této technologii pracuje už několik let a zřejmě byl vývoj úspěšný, protože se nyní počítá s reálným nasazením nové formy videotelefonie na trh. Podle příspěvku na blogu by se tak mělo stát v roce 2025 a Google se zpočátku zaměří na propojování týmů a jednotlivců na pracovišti.

Zdroj: Google

Aby systém Starline umožnil přirozenou 3D videotelefonii, využívá Google výsledky výzkumu z oblasti počítačového vidění, strojového učení, prostorového zvuku a komprese v reálném čase. Účastníci hovoru jsou zachyceni jako 3D modely a přehrávají se na koncovém zařízení svého virtuálního protějšku jako 3D animace v reálném čase. Pro zvýšení 3D efektu vyvinul Google také speciální systém zobrazení světelného pole, který zprostředkovává pocit obsahu a hloubky bez potřeby brýlí nebo sluchátek.

Zdroj: Google

Google bude při uvedení na trh spolupracovat se společností HP. A 3D technologie by měla fungovat přímo z videokonferenčních služeb, které se dnes používají - například Google Meet a Zoom. Společnost HP má znalosti znalostmi v oblasti vývoje speciálního hardwaru pro schůzky, který prodává pod svou dceřinou značkou Poly (dříve Plantronics). 

Zdroj: Google blog, Starline, Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme