Jestli uživatelé Windows něco nesnášejí, pak jsou to systémové aktualizace, které přeruší jejich práci nebo herní seanci neodbytným vyskakovacím oknem.
Ale co naplat, pro instalaci nejnovější bezpečnostní aktualizace je pak často nutné počítač restartovat. K tomu dochází nejméně jednou měsíčně při tzv. patchdays.
Tato nepříjemnost by mohla být brzy minulostí, protože Microsoft v současné době testuje pro počítače s Windows 11 metodu aktualizace nazvanou hot patching. To se ostatně již používá pro některé edice systému Windows Server a pro Xbox a nyní se zdá, že jej společnost připravuje i pro zařízení s Windows 11.
Hot patching i pro Windows 11
Nejnovější sestavení Windows 11 Dev Channel testuje aktualizaci zabezpečení bez restartu na počítačích s povolenou funkcí " Virtualization Based Security“ (Zabezpečení na bázi virtualizace). Po instalaci je řetězec sestavení Windows aktualizován na "ge_release_svc_hotpatch_prod1.240211-0859".
Podle zdrojů serveru Windows Central plánuje Microsoft poskytovat v systému Windows 11 měsíční aktualizace zabezpečení prostřednictvím hot patchingu, aniž by uživatel musel restartovat počítač.
To však neznamená, že kvůli instalaci čekající aktualizace nebudete muset nikdy restartovat počítač. Hot patching je založen na základním updatu, který vyžaduje restart každých několik měsíců.
To by mohlo znamenat, že pouze čtyři z měsíčních aktualizací zabezpečení ročně vyžadují restart:
- Leden
- Duben
- Červenec
- Říjen
To znamená na začátku každého čtvrtletí. V ostatních měsících se provádí hot patching, které nevyžaduje opětovné spuštění. Větší bezpečnostní aktualizace, nutné opravy chyb a aktualizace funkčnosti lze samozřejmě instalovat kdykoli a vyžadují restart i mimo tyto pevné měsíce.
Zdroj: Windows Central