Přejít k hlavnímu obsahu

Windows 365: co umí cloudová Windows a v čem je největší háček

Jiří Palyza 16.08.2021
info ikonka
Zdroj:

Systémy Windows 10 a Windows 11 už nemusíte do zařízení instalovat pouze lokálně. Pod názvem Windows 365 Microsoft nabízí svůj operační systém jako cloudovou službu. Virtuální počítače s Windows, včetně programů, dat a nastavení, jsou v cloudu a uživatelé k nim mají přístup z libovolného zařízení. Má to ale jeden velký háček.

Spouštět Windows tak jednoduše, jako například Netflix? Pomocí nové služby Windows 365 by to mělo fungovat. Myšlenka cloudových Windows už tady nějakou dobu byla. Microsoft ji nakonec převedl do reality a před pár dny spustil službu Windows 365. Virtuální počítač se systémem Windows běží v cloudu Microsoftu a uživatelé jej provozují online. Tímto způsobem můžete provozovat virtuální počítače s Windows 10 a později i Windows 11 z libovolného zařízení. Můžete tak pracovat s Windows z různých platforem, kromě Windows také z Linuxu, iOS, macOS nebo Androidu. Výchozím místem pro správu a používání je webová stránka windows365.microsoft.com.

Zní to zajímavě? Pro mnohé uživatele možná ano. Microsoft ale prozatím nabízí Windows 365 pouze firmám. Soukromí uživatelé si Windows 365 nemohou jednoduše pronajmout. Kromě toho je služba poskytována za docela vysoké ceny.

Windows 365: verze a ceny

windows365-1

Windows v cloudu jsou v tuto chvíli k dispozici pouze firmám. | Zdroj: Microsoft.com

Ano, nápad provozovat Windows v cloudu má samozřejmě smysl zejména pro firmy. Nezáleží na tom, jakými zařízeními jsou zaměstnanci vybaveni, zda sedíte v domácí kanceláři nebo v prostorách organizace, pracovní plocha systému Windows je se službou Windows 365 vždy stejná.

Microsoft nabízí dvě edice: Windows 365 Business pro firmy do 300 zaměstnanců a Windows 365 Enterprise pro větší firmy. K dispozici jsou tři balíčky (verze) nazvané "Basic", "Standard" a "Premium", které se liší z hlediska nástrojů produktivity, oborových aplikací a výpočetního výkonu. Ceny jsou v širokém rozpětí. Začínají na 18,20 EUR za uživatele a měsíc, ale balíček virtuálního počítače pro velké podniky může také měsíčně stát 143,90 EUR za uživatele.

Jaká technologie se skrývá za Windows 365

windows365-2

Cloudový počítač lze používat prostřednictvím prohlížeče nebo vzdálené plochy. | Zdroj: Windows/Unsplash

Windows 365 jsou instalace Windows 10, a brzy také Windows 11, ve virtuálních počítačích. Ty jsou hostovány v cloudu Azure společnosti Microsoft a lze k nim přistupovat prostřednictvím prohlížeče. Personalizovanou plochu systému Windows tak lze používat na jakémkoli zařízení s přístupem k internetu.

Cloudové počítače se spravují prostřednictvím webové stránky, a správci tak mohou rychle zprovoznit nové pracovní plochy. Výhodou pro uživatele je, že přístup k firemní ploše bezpečně funguje i z domácí kanceláře. Více funkcí, než přístup prostřednictvím browseru, by měla nabídnou aplikace Microsoft Remote Desktop.

Microsoft výslovně neuvádí, jaké jsou požadavky na internetové připojení z hlediska rychlosti. Průměrná rychlost 27 MBit/s, dostupná v USA, by však měla bez problémů stačit. Ve verzi Business Edition jsou v závislosti na zvoleném balíčku stanoveny limity povoleného síťového provozu.

Nezaměňovat s Microsoft 365

windows365-3

Microsoft 365 nabízí předplatné kancelářské sady Office a některé další aplikace. | Zdroj: Windows/Unsplash

Názvosloví cloudových služeb Microsoftu lehce svádí k záměně: Windows 365 ale nejsou totéž, co Microsoft 365. Tuto službu si lze zapamatovat jako předplatné Office, i když Microsoft záměrně toto označení z názvu vypustil. Chce tím zdůraznit fakt, že zde nejde pouze o Office. Stručně tedy je to tak, že Windows 365 je cloudový počítač s Windows formou předplatného, Microsoft 365 je předplatné pro Office, Teams pro rodiny, úložný prostor na OneDrive a další cloudové služby.

Cloudové PC se systémem Windows

Cloudový počítač s Windows na bázi předplatného má samozřejmě smysl především pro firmy. Současné ceny by byly pro soukromé zákazníky stejně příliš vysoké. Myšlenka systému Windows v cloudu má ale své kouzlo i pro soukromé uživatele, protože by mohla zpřístupnit zabezpečenou pracovní plochu z nejrůznějších zařízení. Nicméně než budeme moci všichni používat Windows přímo z cloudu, bude ještě nějakou chvíli přeci jen trvat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme