Přejít k hlavnímu obsahu

WhatsApp se přizpůsobuje nařízením Evropské komise: čeká nás největší změna za poslední roky

Jiří Palyza 10.09.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nové předpisy, které platí v Evropské unii, přinášejí zásadní změnu pro WhatsApp, ale i další komunikační aplikace, které jsou určeny pro online zasílání zpráv. Budoucí vývoj v této oblasti se ocitá na přelomu.

V rámci nového zákona o digitálních trzích (Digital Market Act, DMA), který schválila Evropská komise a je tedy platný pro technologické služby, poskytované v regionu EU, plánuje provozovatel WhatsAppu umožnit uživatelům aplikace komunikovat i s kontakty z jiných služeb. Toto otevření napříč platformami má odstranit překážky hospodářské soutěže a omezit monopolní postavení velkých technologických hráčů.

DMA ukládá velkým technologickým společnostem povinnost zpřístupnit své služby dalším platformám. To znamená, že uživatelé aplikace WhatsApp budou moci posílat zprávy, ale i hlasové a video soubory do jiných komunikátorů, aniž by museli měnit platformu.

Cílem tohoto opatření je rozbít dominantní postavení jednotlivých služeb na trhu a vytvořit větší rozmanitost v ekosystému zasílání zpráv.

Uživatelé WhatsAppu budou moci brzy komunikovat napříč platformami

Komunikační aplikace Telegram
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Nové předpisy EU přinášejí zásadní změny pro WhatsApp a další služby pro online zasílání zpráv. U dalších velkých poskytovatelů, jakými jsou například Viber nebo Telegram, ale není zatím jasné, jak se k celé věci postaví.

Zavedení možnosti komunikovat napříč platformami přináší významné změny. Doposud uživatelé mohli komunikovat pouze s kontakty na stejné platformě. To se nyní změní, protože bude možné konverzovat mezi různými službami.

Klíčovou otázkou však zůstává zabezpečení komunikace. WhatsApp a další platformy byly známé silným end-to-end šifrováním, tedy ochranou šifrováním obsahu mezi koncovými body. Jak se tyto bezpečnostní standardy podaří udržet při sdílení dat napříč platformami, to se teprve ukáže. Je dost možné, že to bude představovat technickou překážku.

Zakladatel open source protokolu pro zasílání zpráv "Matrix", Matthew Hodgson, například v letošní přednášce uvedl, že standard bude „experimentálně“ spolupracovat s aplikací WhatsApp, a to s neporušeným end-to-end šifrováním.

Mohlo by vás zajímat

Kromě obav o bezpečnost vyvstávají také technické problémy. Integrace více služeb vyžaduje rozsáhlé přizpůsobení. Jsou potřeba pro zajištění bezproblémové komunikace bez kompromisů v oblasti uživatelské vstřícnosti.

Meta, jako provozovatel WhatsAppu tedy musí zajistit, aby výměna obsahu a komunikace mezi uživateli různých platforem fungovala bez problémů a aby standardy ochrany soukromí a zabezpečení dat zůstaly na vysoké úrovni. Firma Marka Zuckerberga se snaží své povinnosti, vyplývající z ustanovení DMA týkajících se zasílání zpráv, plnit. Dostala se ale pod palbu kritiky kvůli údajnému porušování jiných složek legislativy.

Stále ale není jasné, jak se k otázce interoperability postaví ostatní významní provozovatelé komunikačních služeb, například Viber nebo Telegram.

Zdroj: The Verge, TechCrunch


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme