Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Web Cybernews varuje: po celém světě jsou statisíce nezabezpečených webkamer

Pavel Trousil 23.09.2023
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Podle studie serveru Cybernews je na celém světě snadno dostupných více než 380 tisíc IP kamer. V čele tohoto žebříčku jsou Spojené státy a Německo. Řada majitelů kamer používá výchozí hesla. Na záběry z kamery, často citlivé, se tak může podívat každý. Podívat se můžete i vy.

Kapitoly článku

Všudypřítomný dohled kamer se stal charakteristickým znakem tohoto století. Miliony umělých očí nám neustále dohlíží na záda. Výzkum týmu CyberNews ukázal, že u řady kamer se používá výchozí heslo, takže je může sledovat každý, kdo se chce podívat.

Skupině hackerů se tak například nedávno podařilo získat přístup ke kamerám stovek firem a mohli tak sledovat, co se tma děje. Švýcarská softwarová vývojářka Tillie Kottmannová sdílela na Twitteru snímky obrazovky z vnitřku skladu Tesly v Kalifornii a z vězení v Alabamě. To vše bylo možné poté, co se na internetu daly najít přihlašovací údaje k administrativním nástrojům výrobce kamer Verkada.

Tým ze Cybernews se ujal úkolu zjistit, zda existuje více veřejně přístupných kamer, ke kterým by se mohli snadno dostat lidé zvenčí. Našli jich více než 380 000 od 30 nejoblíbenějších značek. Dvacet sedm z nich prodává své produkty s výchozími přihlašovacími údaji.

Kamery
info ikonka
Zdroj: Screenshot webu Insecam
Na nezabezpečené kamery upozorňuje i server insecam[.]org na kterém se můžete podívat na živé záběry. Řada kamer (140) je i z České republiky.

Jedná se o všechny CCTV/IP kamery, které lze použít pro sledování, venku, uvnitř, pro komerční i osobní použití. Tedy vše od vzdáleného parkoviště nebo skladu až po chytrý zvonek nebo dětskou kameru.

USA v čele

Alarmující podle Cybernews je, že naprostá většina nejpoužívanějších kamer je dodávána s výchozími přihlašovacími údaji, které, pokud je před použitím nezměníte, mohou umožnit každému zájemci nahlédnout do zařízení. Ať už se jedná o kameru pro domácí mazlíčky nebo bezpečnostní zařízení.

 

Kamery
info ikonka
Zdroj: Screenshot webu Insecam
Vyhledat zde můžete i nezabezpečené kamery z různých měst.

Podle průzkumu je nejvíce veřejných kamer v provozu ve Spojených státech, kde identifikovali více než 53 000 takových zařízení. Na druhém místě se umístilo Německo s více než 50 000 kamerami. Z průzkumu také vyplývá, že největší počet online dostupných kamer je od čínského výrobce HIKVision. Na druhém místě v žebříčku našeho týmu se umístil americký výrobce HIPCam. 

Výchozí hesla předních výrobců kamer lze rychle vyhledat na Googlu a zvládne to tak prakticky každý. Klíčovým poznatkem je, že 27 z 30 výrobců, jejichž kamery analyzovali, dodávalo své produkty s výchozím heslem. Vzhledem k tomu, že některé zprávy uvádějí, že neuvěřitelných 15 % uživatelů si hesla nemění, je situace vážná.

Uživatelé kamer připojených k internetu by měli mít na paměti, že používání výchozích přihlašovacích údajů je velmi riskantní, zejména pokud je kamera přístupná prostřednictvím veřejných sítí a není chráněna firewallem.

Heslo u kamer je tedy vždy potřeba změnit. Někteří výrobci kamer také doporučují instalovat kamery za bránu firewall nebo je připojit přes VPN tunel. 

Zdroj: Cybernews, Aljazeera
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme