Experti ze Zero Day Initiative bijou na poplach. V oblíbeném a široce používaném komprimačním nástroji objevili dvě bezpečnostní chyby, které mohou být zneužity hackerskými útoky. Jedna ze zranitelností dovoluje souborům obrazů SQFS zapisovat mimo přidělené oblasti paměťového prostoru.
Dochází k tomu z důvodu nedostatečného ověření přenášených dat. Aby došlo ke zneužité této díry, hackeři uživatele manipulují k otevření připravených škodlivých souborů. To je samozřejmě velmi riziková akce. Zranitelnost je označena kódem CVE-2023-40481, CVSS 7.8, a klasifikována mírou rizika "vysoké".
Naléhavě nutná aktualizace: obsahuje nápravu
Další kritická chyba se týká zpracování archivů 7-Zip. To může vyústit k chybě podtečení celého čísla, protože v kódu není dostatečně ošetřena a filtrována zpracovávaná hodnota. Připravené archivy mohou tuto zranitelnost zneužít a potenciálně způsobit další škody. Tato bezpečnostní chyba má označení CVE-2023-31102, CVSS 7.8, a klasifikaci rizika úrovní "vysoké".
Dobrou zprávou je, že ve verzi 7-Zip 23.00 jsou už tyto bezpečnostní zranitelnosti odstraněny. Pokud ale chcete mít jistotu, je lepší aktualizovat rovnou na nejnovější verzi 23.01, která byla uvolněna v červnu a je k dispozici na oficiální stránce poskytovatele.
Potřebuje to vlastní iniciativu: aktualizace se instaluje ručně
Pokud patříte k uživatelům nástroje 7-Zip je dobré vědět, že tento software nemá funkci automatické aktualizace. Nedá se spustit ani ručně z prostředí programu. Uživatel si musí sám instalační balíček stáhnout, a poté aktualizaci spustit.
V Linuxu je instalace jednodušší, protože správa softwaru příslušné distribuce s vyhledáním a instalací aktualizací pomůže.
Předchozí incidenty byly varováním: zranitelnosti v programu WinRAR
Nejedná se o první bezpečnostní incident tohoto druhu: nedávno byly odhaleny bezpečnostní chyby v oblíbeném archivačním programu WinRAR, které útočníkům umožňovaly vložit škodlivý kód. Nejnovější události zdůrazňují potřebu pravidelné aktualizace softwaru pro zajištění osobní bezpečnosti.
Zdroj: Zero Day Initiative