Plánovaná vodíková továrna v severoněmeckém Neumünsteru (cca 60 km severně nad Hamburgem) představuje pro naše sousedy významný krok pro využívání obnovitelných zdrojů energie, a především pro decentralizaci zásobování energií. Projekt vznikl na základě spolupráce města Neumünster a švýcarské společnosti Infener.
Závod, jehož investice dosáhne přibližně 133 milionů eur (asi 3,35 miliardy korun) a jehož výstavba má být zahájena v letošním roce, bude od roku 2026 vyrábět až 5 000 tun zeleného vodíku ročně na ploše 29 000 metrů čtverečních. Tato kapacita výrazně převyšuje objem výroby ostatních závodů v Německu, které v průměru produkují kolem 1 500 tun vodíku ročně.
Mohlo by vás zajímat
K výrobě vodíku bude použita nadbytečná energie produkovaná větrnými elektrárnami. Přeměna větrné energie na vodík se stala důležitou, protože kvůli stéle ještě nedostatečné kapacitě rozvodné sítě nelze přebytečnou elektřinu odvádět se severu Německa, kde vzniká, na jih.
Více než 20 % elektřiny, kterou lze vyrobit v pobřežních větrných elektrárnách, tak zůstává nevyužito z důvodu nutného omezování výroby. Názorně to na svém účtu X ukazuje Lion Hirth, berlínský profesor a odborník na trh s energií. Nejvhodnějším místem pro vodíkovou továrnu je tak logicky místo, kde se přebytečná elektřina vyrábí, tedy sever Německa.
Smysluplné využití přebytků z větrných elektráren
Německá spolková země Šlesvicko-Holštýnsko, ve které se Neumünster nalézá, již delší dobu vyrábí výrazně více elektřiny z obnovitelných zdrojů, než kolik sama spotřebuje. To bylo také důvodem pro využití přebytků k výrobě zeleného vodíku.
Ten by měl nejen pomoci stabilizovat a odlehčit elektrické síti, ale také sloužit jako udržitelný zdroj energie pro regionální průmysl a podniky zabývající se mobilitou. Vyrobený vodík bude dodáván do nové vodíkové čerpací stanice pro nákladní automobily. Také odpadní teplo, které vzniká při přeměně, má být v budoucnu využito jako součást komunálního zásobování teplem.
Výrobna vodíku v Neumünsteru nebude výjimečná jen svou velikostí. Centrum navrhla hamburská architektonická a designérská kancelář Hadi Teherani. Na střeše hubu budou umístěny solární články se špičkovým výkonem 2,3 MW, které budou budově zajišťovat částečně soběstačné napájení. Podle plánů bude centrum sloužit nejen jako výrobní zařízení, ale také jako návštěvnické a výzkumné centrum.
Zdroj: NDR.de, X/Twitter @LionHirth