Přejít k hlavnímu obsahu
Elektromobilita

Výjimečná továrna na zelený vodík: v Německu bude na ideálním místě

Josef Mika 15.04.2024
Zdroj: Hadi Teherani Architects

V budoucnu se má elektřina z obnovitelných zdrojů využívat tam, kde se vyrábí, aby její přebytky nezůstávaly nevyužity. Německo proto v současné době buduje na vhodném místě jednu ze svých největších výroben vodíku. Podívejte se, jak náš soused celý proces plánuje.

Plánovaná vodíková továrna v severoněmeckém Neumünsteru (cca 60 km severně nad Hamburgem) představuje pro naše sousedy významný krok pro využívání obnovitelných zdrojů energie, a především pro decentralizaci zásobování energií. Projekt vznikl na základě spolupráce města Neumünster a švýcarské společnosti Infener.

Závod, jehož investice dosáhne přibližně 133 milionů eur (asi 3,35 miliardy korun) a jehož výstavba má být zahájena v letošním roce, bude od roku 2026 vyrábět až 5 000 tun zeleného vodíku ročně na ploše 29 000 metrů čtverečních. Tato kapacita výrazně převyšuje objem výroby ostatních závodů v Německu, které v průměru produkují kolem 1 500 tun vodíku ročně.

Mohlo by vás zajímat

K výrobě vodíku bude použita nadbytečná energie produkovaná větrnými elektrárnami. Přeměna větrné energie na vodík se stala důležitou, protože kvůli stéle ještě nedostatečné kapacitě rozvodné sítě nelze přebytečnou elektřinu odvádět se severu Německa, kde vzniká, na jih. 

Více než 20 % elektřiny, kterou lze vyrobit v pobřežních větrných elektrárnách, tak zůstává nevyužito z důvodu nutného omezování výroby. Názorně to na svém účtu X ukazuje Lion Hirth, berlínský profesor a odborník na trh s energií. Nejvhodnějším místem pro vodíkovou továrnu je tak logicky místo, kde se přebytečná elektřina vyrábí, tedy sever Německa.

Regulace výroby větrné energie
Profesor Hirth ukazuje, že Německo v současnosti reguluje více než 20 % potenciální výroby elektřiny na moři. Podíl takto ztracené energie navíc rok od roku stoupá.
Zdroj: X/Twitter @LionHirth

Smysluplné využití přebytků z větrných elektráren

Německá spolková země Šlesvicko-Holštýnsko, ve které se Neumünster nalézá, již delší dobu vyrábí výrazně více elektřiny z obnovitelných zdrojů, než kolik sama spotřebuje. To bylo také důvodem pro využití přebytků k výrobě zeleného vodíku. 

Ten by měl nejen pomoci stabilizovat a odlehčit elektrické síti, ale také sloužit jako udržitelný zdroj energie pro regionální průmysl a podniky zabývající se mobilitou. Vyrobený vodík bude dodáván do nové vodíkové čerpací stanice pro nákladní automobily. Také odpadní teplo, které vzniká při přeměně, má být v budoucnu využito jako součást komunálního zásobování teplem.

Mohlo by vás zajímat

Výrobna vodíku v Neumünsteru nebude výjimečná jen svou velikostí. Centrum navrhla hamburská architektonická a designérská kancelář Hadi Teherani. Na střeše hubu budou umístěny solární články se špičkovým výkonem 2,3 MW, které budou budově zajišťovat částečně soběstačné napájení. Podle plánů bude centrum sloužit nejen jako výrobní zařízení, ale také jako návštěvnické a výzkumné centrum.

Zdroj: NDR.de, X/Twitter @LionHirth


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud